Archiwum autora: admin

Piknik Historyczno-Militarny w Tczewie, 1 września 2016 r.

plakat-pikniku                                 panorama-miasta-wrzesien-2016

1 września 2016 r. SGO „Pomorze” wzięła udział w Pikniku Historyczno-Militarnym zorganizowanym na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II w Tczewie.

Formuła Pikniku nie przewidywała historycznych inscenizacji. Zaproszone organizacje i instytucje zaprezentowały się więc poprzez stanowiska promocyjne i ekspozycje. Nasza Grupa przedstawiła dioramę symbolizującą ostatnie dni pokoju i pierwsze dni II wojny światowej: polski i niemiecki posterunek graniczny z przechadzającą się między nimi ludnością cywilną zajętą m.in. rozklejaniem obwieszczeń mobilizacyjnych oraz sztab Wojska Polskiego z września 1939 r. Zaprezentowaliśmy ponadto historyczne motocykle i samochody, którymi woziliśmy zachwyconych uczestników Pikniku.

Dzięki licznym atrakcjom i pięknej pogodzie Piknik zgromadził bardzo dużą publiczność. Koledzy „strzegący” polskiej granicy przeprowadzili przyspieszone szkolenia bojowe kilkudziesięciu młodych (a nawet bardzo młodych) rekrutów. Zawsze lepiej wiedzieć jak załadować karabin, niż nie wiedzieć 🙂

Do zobaczenia na kolejnym Pikniku w Tczewie nad Wisłą.

Organizator:
Fabryka Sztuk w Tczewie

Relacje prasowe:

http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=efd6b71a279dee16&title=-Piknik-Militarny-na-bulwarze-Bedzie-m

http://tczew.naszemiasto.pl/artykul/tczew-piknik-militarny-na-bulwarze-nadwislanskim-zobacz,3844170,artgal,t,id,tm.html

http://www.tczewska.pl/galeria/1366/piknik-militarny-w-tczewie

V Piknik Militarny w Jastrowiu, 5-7 sierpnia 2016 r.

program-v-pikniku-militarnego-w-jastrowiu
Od 5 do 7 sierpnia 2016 r. członkowie SGO „Pomorze” tradycyjnie uczestniczyli w Pikniku Militarnym w Jastrowiu. Tegoroczna, piąta już edycja Pikniku, zorganizowana została pod hasłem „Pierwszy Dzień Wolności”. Wśród licznych atrakcji przygotowanych dla publiczności znalazły się: dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego, inscenizacje walk z czasów II wojny światowej i tuż po niej, wieczorne koncerty znanych zespołów, wesołe miasteczko, stoiska handlowe itp.

Z naszego punktu widzenia najbardziej interesujące były inscenizacje, a tych w programie znalazły się aż trzy:
• „Bój partyzancki o wieś Truskaw” – inscenizacja epizodu walk Zgrupowania „Kampinos”, poświęcona pamięci jednego z dowódców oddziału Armii Krajowej Adolfowi Pilchowi, ps. „Dolina”,
• „Bój o zrzutowisko”,
• „Narodowe Siły Zbrojne 1946”.

Organizatorzy zrobili wszystkim niespodziankę i przygotowali jeszcze jedną inscenizację – walk na Stadionie Polonii w czasie Powstania Warszawskiego.
Członkowie SGO „Pomorze” brali udział we wszystkich tych inscenizacjach występując jako żołnierze LWP, żołnierze RKKA, powstańcy, partyzanci i ludność cywilna, co dowodzi wszechstronności naszej Grupy Warto wspomnieć, że pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody wszystkie inscenizacje oglądała duża liczba widzów.

Jak zwykle w Jastrowiu wszystko wyszło znakomicie. Inscenizacje interesujące, dotyczące różnych epizodów wojennych, starannie przygotowane pod względem merytorycznym i pirotechnicznym. Interesujący i przejmujący komentarz lektora. Atmosfera przyjazna i niewymuszona, współpraca między GRH znakomita, organizacja bez zarzutu.
Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy Pikniku Militarnego w Jastrowiu:
Urząd Gminy i Miasta Jastrowia
Ośrodek Kultury w Jastrowiu
Firma PHU TOMEX – właściciel serwisu centrum-militarne.pl

Relacje prasowe:

https://zlotowskie.pl/galerie/boj-o-zrz … wiu/113074

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/v-piknik-militarny-w-jastrowiu-dzien-i,3820116,gal,t,id,tm.html

http://wielkopolskie.naszemiasto.pl/tag/piknik-militarny-jastrowie-2016.ht

https://www.facebook.com/GRH-Z%C5%82ot% … 1345334623

 

Powstanie Warszawskie, Słupsk, 1 sierpnia 2016 r.

579fa057c617e_p    579fa11e90bd1_pFot. Łukasz Capar, www.gp24.pl

1 sierpnia w Słupsku nasza grupa brała udział w inscenizacji poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Dlaczego w Słupsku? Bo to właśnie w tym mieście powstał pierwszy w powojennej Polsce pomnik upamiętniający Powstanie.

Widowisko rozpoczęło się o godz. 16.30 na al. Sienkiewicza, która – ze względu na secesyjną zabudowę – do złudzenia przypomina dawną Warszawę. W pierwszej części inscenizacji przedstawiono realia okupowanej Warszawy tuż przed wybuchem Powstania, m.in. życie codzienne mieszkańców stolicy. W drugiej części organizatorzy pokazali symbolicznie najważniejsze epizody z 63 dni walki z wielokrotnie silniejszym i lepiej wyposażonym wrogiem. W rolę okupantów wcielili się rekonstruktorzy z dwóch grup rekonstrukcyjnych: znani z poprzednich edycji słupsko-szczecińscy grenadierzy z GRH 549 Volksgrenadier-Division oraz SGO „Pomorze”. W roli ludności cywilnej wystąpili mieszkańcy Słupska (wyrazy uznania!) oraz członkowie SGO. W sumie w inscenizacji wzięło udział 100 osób.
W naszej ocenia była to wyjątkowa inscenizacja: realistyczny scenariusz i sceneria, zaangażowanie wszystkich uczestników i sprawna organizacja. Mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wizyta w Słupsku.

Organizator:

Fundacja Indygo

Relacje prasowe:

http://www.slupsk.pl/wydarzenie/rekonstrukcja-historyczna-wybuchu-powstania-warsza

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/ … ,10469244/

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/wybila-godzina-w-inscenizacja-powstania-warszawskiego-wideo-zdjecia,10469244/

IV Piknik historyczno-wojskowy „Pomorze 1939”, Somonino, 24 maja 2015 r.

11231146_941642809190516_6940125903343939783_n Już po raz kolejny w Somoninie, przy leśniczówce Sarni Dwór, wspólnie ze Szwadronem Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego, przygotowaliśmy piknik historyczno-militarny, na który złożyły się ciekawe dioramy i efektowna inscenizacja.

Dioramy:

  • sztab 2 Batalionu Strzelców i obóz polowy,
  • niemiecki obóz polowy,
  • scenki z życia koszarowego szwoleżerów (pokaz konnej musztry paradnej w aranżacji, sceny ze szkolenia szwoleżerów, pokaz władania białą bronią konno, „skok śmierci”),
  • krótka historia obrony tczewskich mostów i scenki z przygotowań do obrony mostów,
  • mini rys historii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i 2 Batalionu Strzelców,
  • wystawa broni i strzelnica,
  • poligon saperski,
  • uroczyste wręczenie replik odznak 2 Batalionu Strzelców

Scenariusz tegorocznej inscenizacji osnuty był na jednym z ważnych pomorskich epizodów wojny obronnej z września 1939 r.: po udanej obronie i wysadzeniu mostów na Wiśle w Tczewie przez 2 Batalion Strzelców jednostka ta wycofuje się na południe. Operacyjnie była już wówczas podporządkowana  2 Pułkowi Szwoleżerów Rokitniańskich, ze stanu którego wydzielono oddział do osłony wycofującego się 2BS. W trakcie inscenizacji pokazaliśmy burzliwą historię tego odwrotu.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie „Przyjazna wieś kaszubska”

Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie

 
Relacje prasowe:

https://www.youtube.com/watch?v=fLoj9LBPHEU

http://kartuzy.info/wiadomosc,22384,Som … skowy.html

http://kartuzy.naszemiasto.pl/artykul/i … id,tm.html

http://expresskaszubski.pl/kultura/2015 … czny-video

Wystawa i inscenizacja w Nowym Stawie, 15 marca 2015 r.

1                       2

315 marca 2015 r. w Nowym Stawie na rynku przy Galerii Żuławskiej odbyła się inscenizacja z okazji 70. rocznicy zdobycia miasta przez wojska 2 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej. Wydarzenie to miało na celu ukazanie możliwego przebiegu tej operacji militarnej u schyłku drugiej wojny światowej.

Dodatkowo w Galerii Żuławskiej, za sprawą materiałów udostępnionych przez grupę, otworzono wystawę pt. „Odtwarzamy historię – zbiory SGO Pomorze”.

Opracowanie graficzne: www.nicemedia.com.pl

Osadnicy 1945 – reportaż

Przygotowana przez nas inscenizacja trwała cztery godziny a odbyła się przy udziale ponad 100 członków i sympatyków SGO „Pomorze” zasilonych dodatkowo przez mieszkańców miasta (w roli osadników).
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

„14 godzin. Pierwsi w walce”

Serdecznie zapraszamy do udziału w premierze filmu o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku „14 godzin. Pierwsi w walce” Reżyserem jest Wiesław Kwapisz. W filmie mają być pokazane losy pocztowców, a oparty jest na relacjach ich córek i synów, świadków zaciekłych walk 1 września 1939 r. Ich wspomnienia mają rozciągać się od kwietnia do października tego roku.  Najważniejsze role w tej produkcji grają Arkadiusz Binnebesel, wieloletni dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku (syn Bernarda, starszego asystenta), Zygmunt Wiśniewski – syn Leonarda, starszego ekspedienta i Henryka Flisykowska, córka Alfonsa, podreferendarza. Z kolei w sekwencjach fabularyzowanych grają m.in. Cezary Szostak, Maciej Makowski, Krzysztof Gajo i Marcin Gębka. – Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku to symboliczny moment w historii II wojny światowej. A jednak ten temat jest mało wyeksploatowany, chociażby przez kino – mówi Maciej Makowski, wiceszef Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”. – Wypełniamy praktycznie sami całą część fabularną tej produkcji, pojawia się na planie około 40 stałych działaczy naszego stowarzyszenia. Gramy role zarówno pocztowców jak i żołnierzy Wehrmachtu oraz ludności cywilnej.

ZaproszenieZaproszenie cd. (1)

„Gdynia dla Orła”

Impreza „Gdynia dla Orła” ma odbyć się 27 września (sobota), w godzinach 12-18, na Skwerze Kościuszki w Gdyni – dokładnie na placu przy Akwarium Gdyńskim.
Głównym organizatorem jest Bank Zachodni WBK S.A., a wśród partnerów są między innymi Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej, Dowództwo Sił Zbrojnych i nasza fundacja Kulturalne Pomorze.
Wydarzenie ma na celu kwestę na rzecz dofinansowania dalszego poszukiwania ORP Orzeł, ale też promocję różnych form nauki historii.
Zaplanowano między innymi pokaz sprzętu wojskowego (czołgi, samochody, broń), mundurów oraz ubrań z epoki, samochodów zabytkowych, czy kuchnię polową z epoki, a także rekonstrukcję historyczną. W festynie weźmie udział Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” prezentując repliki samochodów pancernych Ursus wz. 34 oraz BA 64. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

Page_1