Miesięczne archiwum: maj 2018

V Piknik historyczny i inscenizacja „Niepodległa 1918”, Wyczechowo, 27 maja 2018 r.

W ubiegłą niedzielę, 27 maja, ponownie gościliśmy w pięknej gminie Somonino. Tym razem V Piknik historyczny i inscenizacja „Niepodległa 1918” odbyły się w Wyczechowie, w parku przy Ekofarmie. Teren wymarzony do tego typu aktywności, umożliwiający swobodną prezentację i rozmach inscenizacyjny.

Do Ekofarmy zjechaliśmy dzień wcześniej, 26 maja. W palącym słońcu przygotowaliśmy teren pod pole bitwy, czyli dioramy historyczne i inscenizację. „Budowaliśmy” wioskę i umocnienia oraz wykonywaliśmy inne elementy scenografii. Na początku nie bardzo nam szło (doszło nawet do kilku katastrof budowlanych), ale pod czujnym okiem Warana, który udowodnił że jest wiernym i pilnym czytelnikiem „Muratora” w końcu wioskę postawiliśmy. Za duży sukces uważam fakt, że przetrwała ona do następnego dnia:-)

   

   

   

   

V Piknik historyczny rozpoczął się o godz. 13.30 od prezentacji dioram historycznych tworzonych przez rekonstruktorów w replikach umundurowania i wyposażenia. Ukazywały one formacje wojskowe państw zaborczych, w których podczas I wojny światowej służyli Polacy: armię Imperium Rosyjskiego z lat 1914-1917 i Cesarstwa Niemieckiego z lat 1914-1919. Oprócz nich zaprezentowano polskie formacje wojskowe walczące o odzyskanie i utrzymanie niepodległości w latach 1914-1920: Legiony Polskie z lat 1914-1916, Armię Wielkopolską z lat 1918-1919, 5 „Syberyjską” Dywizję Strzelców Polskich z lat 1919-1920 oraz Wojsko Polskie z lat 1919-1920.

      

   

Punktem kulminacyjnym Pikniku była inscenizacja historyczna pokazująca epizod z walk jednostek Wojska Polskiego na froncie wschodnim podczas wojny o utrzymanie niepodległości w latach 1919-1920.

Tło historyczne inscenizacji:

Celem inscenizacji było pokazanie udziału Wojsk Wielkopolskich, a w szczególności Pomorskiej Dywizji Piechoty w walkach na froncie wschodnim jeszcze przed decydującym starciem pod Warszawą w sierpniu 1920 r. U progu niepodległości i w wojnie o granice Wielkopolanie wystawili prawie 200-tysięczną, świetnie wyszkoloną i wyposażoną armię. Budziła ona szacunek pozostałych polskich formacji i przerażenie wroga. Nie dość, że Wojska Wielkopolskie wyzwoliły swoją ziemię, pomogły w odzyskaniu Pomorza, to jeszcze wsparły w tym dziele pozostałe dzielnice odradzającego się państwa. Na froncie wschodnim obecne były od początku 1919 r. 16 Pomorska Dywizja Piechoty znalazła się na froncie w czerwcu 1920 r. Pod Prudokiem i Damarkami toczyła ciężkie boje. Na początku sierpnia zajęła pozycje nad Bugiem, na północny wschód od Białej Podlaskiej, w rejonie wsi Neple, Starzynka, Kuzawka, Kukuryki. Za Bugiem, ale i na utworzonych na jego zachodnim brzegu przyczółkach znajdowały się jednostki radzieckiej piechoty z 4. Armii gen. Aleksandra Szuwajewa. Od północnego-wschodu w ten rejon zapuszczały się pododdziały III Korpusu Kawalerii gen. Dmitriewicza Gaja. Zgodnie z ówczesną koncepcją rozegrania bitwy, Armię Czerwoną należało powstrzymać na linii Bugu. Linię obrony utrzymać miała 5. Armia gen. Władysław Sikorskiego. Do tej linii od wschodu wciąż przebijały się oddziały i pojedynczy żołnierze polscy z rozbitych jednostek. Wszyscy parli na zachód.

Przebieg inscenizacji:

Inscenizację rozpoczęły sielskie scenki z codziennego życia nadbużańskiej wioski, do której nie dochodziły wieści o wielkim odwrocie wojsk polskich z Ukrainy rozpoczętym w czerwcu 1920 r.

Lecz życie jej mieszkańców już wkrótce miała zmienić krocząca ze wschodu szalona, dzika i barbarzyńska furia. Do wioski wjechał nagle oddział III Korpusu Kawalerii gen. Gaja. Po wygłoszeniu propagandowej mowy na największym budynku została zatknięta czerwona flaga, a najbiedniejszy wieśniak został ustanowiony sołtysem.

  

  

Nastały nowe porządki. Zadowoleni z siebie Rosjanie wycofali się z wioski. Lecz wkrótce weszli do niej żołnierze Błękitnej Armii – jedni z tych, którzy w odwrocie starali się dostać do swoich oddziałów lub po prostu wydostać się z terenów zajmowanych przez Armię Czerwoną.  Żołnierze nie rozumieją, co w wiosce robi czerwona flaga – wybucha zamieszanie, które z ukrycia obserwuje większy oddział polski, który nadszedł do wioski z innego kierunku.

  

   

Zamieszanie zauważają również wracający ze zwiadu kozacy, którzy wpadają do wioski i biorą polskich żołnierzy w niewolę. Chcieli ich koniecznie doprowadzić do sztabu, gdyż wszystkie informacje na tym nowym dla Armii Czerwonej obszarze były na wagę złota. Zostawili więc jeńców przy życiu – przynajmniej chwilowo.

   

   

Ich plany pokrzyżował jednak obserwujący wioskę polski oddział, który widząc nielicznych kozaków zaatakował ich i uwolnił jeńców. Polacy zajmują wioskę i z odrazą zrzucają czerwoną flagę nie szczędząc przy tym razów tchórzliwemu sołtysowi.

    

   

Tymczasem kozacy natychmiast przystąpili do ataku na wieś – musieli zdobyć języka. Jednak ich chaotyczne natarcie zostało bez trudu odparte.

   

   

Polski dowódca wie, że wróg wróci – i  to o wiele silniejszy. Rozkazuje więc budowę umocnień i wysyła gońca po posiłki.

Nie mylił się – rosyjska piechota uderza mocno i skutecznie. Zbyt skromne polskie siły nie są w stanie stawić jej czoła. Opuszczają wioskę.

    

Cywile – największe ofiary każdej wojny – zostali wydani na pastwę najeźdźców, którzy rozpoczęli rabunek i plądrowanie wioski. Najpierw jednak na powrót zawiesili leżącą na ziemi czerwoną flagę tradycyjnie nie szczędząc razów tchórzliwemu sołtysowi.

   

    

    

   

    

Tymczasem pod wioskę dociera jeden z pomorskich pułków Wojska Wielkopolskich. Polacy rozdzielają swe siły i uderzają na wioskę z dwóch stron – ostrożnie, w obawie o losy ludności. Zaskoczeni natarciem z dwóch kierunków Rosjanie uciekają z wioski. Po jej zajęciu Polacy przystępują do rozbudowy pozycji obronnych.

    

     

   

Bolszewicy na swój przyczółek również ściągają większe siły. Na miejsce przybywa artyleria. Wkrótce więc rozpoczyna się ostrzał artyleryjski – nieskuteczny rosyjski i skuteczny, niszczący rosyjskie działo, polski.

    

Niezwłocznie po zakończeniu pojedynku artyleryjskiego radziecka piechota ruszyła do szturmu na wioskę. Oddziały polskie, w tym Wielkopolanie z Dywizji Pomorskiej, z 2 umieszczonymi na skrzydłach CKM-ami, udaremniają ten atak.

    

    

Rosjanom, pozbawionym artylerii, w odwodzie pozostaje już tylko pomoc kawalerii. Rosyjski dowódca dobrze wszystko zaplanował: jedno z polskich skrzydeł przykryje ogniem radziecki CKM, a drugie zwiąże pozorująca atak konnica. Początkowo wszystko poszło zgodnie z planem i wszystkie siły radzieckie uderzają w centrum polskiej obrony i wdzierają się do wioski. Żołnierze polscy wycofują się za wioskę, a przerażeni i ogłuszeni cywile uciekają jak najdalej od tego piekła.

    

    

   

    

   

Jednak Polacy szybko opanowują sytuację; nie mogą dopuścić do utraty artylerii i CKM – ów. Na lewym skrzydle Teofil Bieszka, późniejszy bohater walk w obronie Gdyni w 1939 r., widząc wdzierających się do wioski Rosjan krzyczy: „Kto chce – za mną, a jak nie to sam idę!” I rusza naprzód porywając za sobą kolegów. Szalony polski kontratak wyrzuca Rosjan z wioski. Pozycje zostały obronione. Sytuacja na froncie stabilizuje się. Nie wszędzie jednak sytuacja jest tak dobra. Polskie oddziały cofały się przygotowując się do decydującego starcia.

    

   

    

   

W 1920 r. wielkie jednostki Wojsk Wielkopolskich walnie przyczyniły się do uratowania naszej odradzającej się Ojczyzny. Kaszubi, Kociewiacy i Wielkopolanie spotkali się ponownie we wrześniu 1939 r. gdy po połączeniu sił Armii Poznań i Armii Pomorze szli do ataku w ramach największego zwrotu zaczepnego tej kampanii. Miejmy nadzieję, że wówczas po raz ostatni na polach bitew wymieszała się krew Poznaniaków, Kaszubów, Kociewiaków, Toruniaków – krew Polaków.

 

Bratniej pomocy Samodzielnej Grupie Odtworzeniowej „Pomorze” podczas V Pikniku historycznego i inscenizacji „Niepodległa 1918” udzieliły następujące Grupy:

  1. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich w Przasnyszu, Koło Historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej z siedzibą w Przasnyszu,
  2. Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej z siedzibą w Wolsztynie,
  3. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej MARIENBURG z siedzibą w Malborku,
  4. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej REX z siedzibą w Toruniu,
  5. Oddział KASZUBY Stowarzyszenia im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z siedzibą w Kolanie.

DZIĘKUJEMY KOLEDZY!!!

 

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Przyjazna Wieś Kaszubska

Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie

Ekofarma Wyczechowo

Zadanie publiczne współfinansowane przez Samorząd Powiatu Kartuskiego

Honorowy patronat Starosty Powiatu Kartuskiego oraz Wójta i Rady Gminy Somonino

 

Relacje prasowe:

http://expresskaszubski.pl/zapowiedzi/2018/05/wyczechowo-piknik-historyczny-niepodlegla-1918-z-inscenizacja-walk

http://somonino.pl/contents/content/19/2035

http://radiokaszebe.pl/v-piknik-historyczny-w-wyczechowie-27-05/

http://kartuzy.info/zapowiedz,16077,V-Piknik-Hostoryczny-Niepodlegla-1918.html

http://expresskaszubski.pl/kultura/2018/05/v-piknik-historyczny-w-wyczechowie

http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/inscenizacja-niepodlegla-1918-z-udzialem-6-grup,4664721,artgal,t,id,tm.html

http://kartuzy.info/wiadomosc,34788,Niepodlegla-1918-widowiskowa-inscenizacja-historyczna-w-Wyczechowie.html

http://kartuzy.info/wiadomosc,zdjecie,291012,Niepodlegla-1918-widowiskowa-inscenizacja-historyczna-w-Wyczechowie.html

 

 

 

 

 

Noc Muzeów „Otwórzmy się na przeszłość”, Lębork, 19 maja 2018 r.

Maj to nie tylko majówka na czołgowisku w Chełmnie, ale również tradycyjnie – Noc Muzeów. Tym razem koledzy z SGO „Pomorze” przyjęli zaproszenie do udziału w imprezie organizowanej przez Muzeum w Lęborku – Nocy Muzeów pod hasłem „Otwórzmy się na przeszłość” poprzedzonej Piknikiem Historycznym „Z historią w tle”. Program wydarzenia przygotowany przez Muzeum, Bibliotekę, Ratusz i Sanktuarium św. Jakuba był bardzo bogaty – na uczestników czekały nie tylko historyczne wnętrza i wystawy, ale i specjalne zajęcia edukacyjne i kulturalne. Szczególnie atrakcyjnie prezentowała się brać rekonstrukcyjna odwołująca się do różnych epok i formacji: od bractw rycerskich, poprzez żołnierzy napoleońskich aż do oddziałów operujących na różnych frontach II wojny światowej. Wszyscy oni wzięli udział w barwnych korowodach, które 2 razy przeszły przez centrum miasta. Chłopaki z SGO „Pomorze” wcielili się w rolę Wojska Polskiego z 1939 r. i Wehrmachtu.

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Cieszymy się tym bardziej, że w Lęborku wystąpiliśmy jako grupa po raz pierwszy. Obiecujący debiutJ

 

Organizator:

Muzeum w Lęborku

 

Relacje prasowe:

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Lebork/1,45,572970,Noc-Muzeow-2018-w-Muzeum-w-Leborku.html

https://www.lebork.pl/aktualnosci/noc-muzeow-i-piknik-historyczny-juz-19-maja/

http://www.muzeum.lebork.pl/index.php/pl/8-o/328

http://lebork.naszemiasto.pl/artykul/w-muzeum-ratuszu-bibliotece-i-basztach-za-nami-kolejna-noc,4657099,artgal,t,id,tm.html

https://pl-pl.facebook.com/Muzeum-w-L%C4%99borku-602596423138241/

http://www.lebork24.info/event,5,2018,1109,Lebork._Noc_Muzeow

 

Majówka w Bieńkówce koło Chełmna

W miejscowości Bieńkówka po raz drugi odbyła się „majówka”. Impreza miała miejsce na terenie należącym do dwóch członków naszej grupy. „Czołgowisko Bieńkówka” należące do Krzysia M. i Błażej W. (kolejność alfabetyczna, żeby potem nie krzyczeli na mnie) znajduje się niespełna 9 km od Chełmna.

Jak wygląda czołgowisko można zobaczyć na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=OPP3wyx8eSI.

A jak było w tegorocznej „majówce”? Przede wszystkim – przygotowano osobne toalety dla mężczyzn i kobiet:-)

Kuchnia serwowała posiłki w postaci grochówki, bigosu i kiełbasy na gorąco. Oczywiście na ognisku można było sobie upiec kiełbasę na patyku.

   

Na straganie z militarnymi akcesoriami gdzie bracia bliźniacy Piotr i Paweł (to ten z ciemniejszymi wąsami) od rana do wieczora sprzedawali swój towar, można było się potargować. Zawsze wysyłaliśmy tam najmłodsze sympatyczki SGO „Pomorze” – Ale i Julkę. Ich osobisty czar i wrodzona smykałka do interesów pozwalała omotać sympatycznych sprzedawców i utargować jakieś gratisy.

Przybyli dość tłumnie widzowie mogli pooglądać sprzęt militarny w postaci gąsienicowego MTLB, gąsienicowego pojazdu marki Volvo czyli BV202 nazwanego przez dzieci tramwajem, ogromnego Mana czy motocyklu z koszem (zdjęcia robiłem wczesnym rankiem żeby było coś widać).

   

Do tego wszystkiego dodajmy wieczorne koncerty żab i mamy komplet. Za rok na pewno jadę tam ponownie.

Autor relacji: Franc

 

 

Majówka z historią, Zamek Dybów w Toruniu, 28 kwietnia 2018 r.

I znowu w gościnnym Toruniu. 28 kwietnia 2018 r. na Zamku Dybów po raz kolejny zorganizowano Majówkę z Historią. Dzięki licznie przybyłym rekonstruktorom można tu było poznać historię od czasów najdawniejszych – począwszy od starożytnego Rzymu, poprzez średniowiecze, wojny napoleońskie, I i II wojnę światową aż po czasy współczesne. Młodzi sympatycy Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” przybyli jako wsparcie SGRH „Rex” z Torunia. Odtworzyli rolę żołnierza Armii Wielkopolskiej, 2 żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. i powstańca warszawskiego. Kulminacyjnym punktem programu była z pewnością bitwa epok, w której symbolicznie ukazano jak zmieniało się uzbrojenie i technika walki w przeciągu minionych epok.

  

   

Organizator:

Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”

 

Relacje prasowe:

http://www.dybow-nieszawa.org.pl/bez-kategorii/majowka-z-historia-2018/

https://historykon.pl/majowka-z-historia-na-zamku-dybow-w-toruniu-patronat/

http://www.toruntv.pl/movie/show?id=15499

 

Autor relacji: Nikodem