Miesięczne archiwum: wrzesień 2021

Inscenizacja w Bukowcu, 12 września 2021 r.

12 września 2021 r. w Bukowcu koło Świecia odbyła się po raz kolejny inscenizacja historyczna w 82. rocznicę bitwy pod Bukowcem (03.09.1939). Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” została na nią zaproszona przez Jeździecki Klub Sportowy „Czarna Podkowa – Gródek”.

Inscenizacja przedstawiała losy braci Stanisława i Marka Wolskich z Bukowca, którzy otrzymali powołanie do wojska w 1939 r. i zostali wcieleni do 16 pułku Ułanów Wielkopolskich.

Jak to zwyczajnie były potyczki, wybuchy, przemarsze piechoty, galop kawalerzystów, ryk silników motocykli, terkot broni maszynowej, krzyki rannych dochodzące z kłębowisk gęstego dymu, przerywane eksplozjami nawoływania. Był także nalot bombowy dopełniający obrazu totalnego zniszczenia i bitewnego chaosu.

Nie zabrakło też cywili, w role których wcielili się uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły. Jak można się domyślać rekonstrukcyjni niemieccy najeźdźcy potraktowali ich jak przystało na rasowych barbarzyńców – brutalnie.

Dużą część rekonstruktorów stanowili członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”, zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie bitew.

Jak na tak niewielką miejscowość impreza zgromadziła imponującą liczbę widzów. Była grochówka, stragany z militariami, zabytkowe pojazdy. Jednym z nich był należący do członka naszej grupy Smoochego Citroën AC4 z 1928 r. na którym prezentowana jest mobilna wystawa poświęcona walkom toczonym we wrześniu 1939 r.

Organizator wydarzenia: Jeździecki Klub Sportowy „Czarna Podkowa – Gródek” i gmina Bukowiec

2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich we wrześniu 1939 r., Starogard Gdański, 5 września 2021 r.

5 września 2021 r. Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” na zaproszenie Szwadronu Kawalerii im. 2. Pułku szwoleżerów Rokitniańskich wzięła udział w dorocznym Festynie Kawaleryjskim w ramach Święta Kawalerii.

Po długiej przerwie mieliśmy w końcu okazję „powalczyć” nie w jednej, a w dwóch dużych inscenizacjach historycznych w reżyserii Jerzego Hanisza. Pierwsza odtwarzała działania prowadzone we wrześniu 1939 r. przez II Pułk Strzelców Konnych, ze szczególnym uwzględnieniem wypadu do Kamieńska w nocy z 3 na 4 września. Podczas tego wypadu żołnierze pułku zaatakowali zakwaterowanych i śpiących Niemców, zniszczyli kilkanaście czołgów i cystern, zabili około 100 żołnierzy wroga. Bezpośrednie straty po stronie polskiej były niewielkie. Ale zemsta Niemców była okrutna – zatłukli pałkami kilkudziesięciu cywilnych mieszkańców Kamieńska. Druga inscenizacja dotyczyła losów 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich we wrześniu 1939 r.: mobilizację i opuszczenia Starogardu, udział w bitwie nad Bzurą, ukrycie pułkowego sztandaru, kapitulację i zbrodnia w Katyniu.

W obu inscenizacjach wzięło udział ponad 40 rekonstruktorów i rekonstruktorek należących do Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”. Występowaliśmy jako Wojsko Polskie, Wehrmacht (plus motocykle i samochód), cywile i NKWD-ziści. Po raz kolejny mieliśmy okazję zaprezentować wszechstronność naszej grupy. I przypomnieć sobie, jaką radość i satysfakcję daje nam udział w inscenizacjach odtwarzających tradycje wojskowe naszego regionu.

Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.   

Zdjęcia Leszka Gizińskiego, Wadera Studio – Polish Military Channel: 

Zdjęcia Moniki Węglickiej: