Archiwum miesiąca: grudzień 2016

Działalność edukacyjna, Elbląg, 7-8 grudnia 2016 r.

Jpeg                          Jpeg

7 i 8 grudnia 2016 r. Regiment Elbląski Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”, w ramach cyklicznych działań edukacyjnych, zorganizował w klasach maturalnych o profilu mundurowym Zespołu Szkół Ekonomicznych w Elblągu żywe lekcje historii. W trakcie lekcji młodzież zapoznała się z formą działalności i strukturą SGO „Pomorze”. Przedstawiono również historię 2 Batalionu Strzelców z Tczewa oraz zaprezentowano i omówiono umundurowanie, wyposażenie i broń z tego okresu.

Autor relacji: Dominik

XIV Parada Niepodległości w Gdańsku, 11 listopada 2016 r.

parada-niepodleglosci-2016-plakat

11 listopada po raz kolejny (który to już?) wzięliśmy udział w gdańskiej Paradzie Niepodległości. Była to czternasta edycja tej radosnej i wyjątkowej na mapie Polski imprezy. Tym razem motywem przewodnim Parady była biało-czerwona flaga. I rzeczywiście barwy narodowe dominowały zarówno wśród licznie zgromadzonej i udekorowanej publiczności, jak i wśród setek uczestników Parady: grup rekonstrukcyjnych, organizacji społecznych, harcerzy, klubów sportowych, szkół. Mimo wybitnie niesprzyjającej pogody frekwencja była nie mniejsza niż rok temu.

Parada rozpoczęła się o godzinie 10.00 tradycyjnym przemówieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego (Floriana Staniewskiego) z okna piekarni Pellowskiego. Uczestnicy przemaszerowali  ulicami: Podmłyńską, Wielkie Młyny, Rajską, Jana Heweliusza, Korzenną i Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11.15 nastąpił finał wydarzenia – odśpiewanie Hymnu Polski przez wszystkich zgromadzonych. Po zakończeniu uroczystości chętni mogli uczestniczyć w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która rozpoczęła się w południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udała się natomiast na Targ Węglowy gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Delegacja SGO „Pomorze” była jak zwykle urozmaicona: Wojsko Polskie 1939, Ludowe Wojsko Polskie, Powstańcy Warszawscy i cywile. Zmarzliśmy sakramencko, ale było warto. Świętowanie odzyskania niepodległości w sposób autentyczny, radosny i wesoły jest dokładnie tym, o co wszystkim nam chodzi.

Do zobaczenia za rok.

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad XIV Paradą Niepodległości objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Relacje prasowe:

http://www.trojmiasto.pl/parada-niepodleglosci-gdansk

https://www.facebook.com/ParadaNiepodle … fref=nf&ft

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Trojmiasto-celebruje-Swieto-Nieodleglosci-n107321.html

http://odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-3111-Parada_Niepodleglosci_Gdansk_2016.

http://odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-3111-Parada_Niepodleglosci_Gdansk_2016.

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/gdansk-parady-z-okazji-swieta-niepodleglosci,690958.html

http://www.gdansk.pl/fotogaleria?c=4753

http://trojmiasto.tv/watek,PARADA-NIEPODLEGLOSCI,17

 

 

III Dzień Osadnika, Nowy Dwór Gdański, 1 października 2016 r.

plakatNasze Babcie, nasi Dziadkowie – to oni odważyli się na krok w nieznane i kiedy tylko umilkły walki na frontach II wojny światowej, szukając swojego nowego miejsca na ziemi, przybili sami lub z całymi rodzinami na poniemieckie Żuławy. Dla wielu z nich, po utracie całego dobytku w wyniku wojennej zawieruchy była to konieczność, inni opuszczali swoje domy i wsie na kresach wschodnich, które nie były już polskie tylko radzieckie. Jeszcze inni szukali lepszego życia i pozostawionych przez pokonanych Niemców bogactw. Przybyli często tylko z jednym tobołkiem, walizką, dziecięcym wózkiem, ze strachem przed nieznanym, ale i z wielkimi nadziejami. Wielu, widząc zrujnowaną i zalaną krainę szybko zrezygnowało i poszło dalej.

Tych, którzy zostali i mimo wielkich niedostatków, niebezpieczeństw i przeciwności zabrali się z zapałem do ciężkiej pracy osuszania i zagospodarowania Żuław, przypomnieliśmy już trzeci raz podczas Dnia Osadnika. Wspólnie z jeszcze liczniejszym niż w poprzednich latach gronem mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego przejechaliśmy i przemaszerowaliśmy ulicami miasta w wesołym i rozśpiewanym korowodzie. Organizowane przez Klub Nowodworski święto tych, których wysiłkowi i wytrwałości zawdzięczamy to, jak wyglądają obecnie nasze „ziemie odzyskane”, ma szanse na stałe wpisać się w lokalny kalendarz. Bardzo cieszy entuzjazm i chęć poznania swoich korzeni przez mieszkańców, których rodzice i dziadkowie przybyli na Żuławy wkrótce po zakończeniu wojny. Widząc zaangażowanie zarówno młodszych i starszych uczestników Dnia Osadnika, jak  i organizatorów dbających o popularyzację naszej ciekawej a jednocześnie mało znanej historii, już cieszymy się na następną edycję żuławskiego święta.

Organizatorzy:

Klub Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego

Klub Nowodworski

Żuławski Park Historyczny

Relacje prasowe:

http://dziennikelblaski.pl/386294,III-Dzien-Osadnika-To-bedzie-swieto-wszystkich-Zulawiakow.html#axzz4VTv

http://www.klubnowodworski.pl/index.php/2-uncategorised/334-iii-dzien-osad

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/50561-to-nie-zawsze-sa-wesole-historie-ale-teraz-mozemy-byc-z-tego-dumni-iii-dzien-osadnika-w-nowym-dworze-gdanskim

http://www.tvmalbork.pl/aktualnosci/11456,zulawy-po-1945-roku-czyli-dzien-osadnika-p

https://www.flickr.com/photos/127321242@N07/sets/72157674544722896/page1

http://nowydworgdanski.naszemiasto.pl/artykul/nowy-dwor-gdanski-zulawiacy-swietowali-iii-dzien-osadnika,3875176,artgal,t,id,tm.html

http://www.zulawyimierzeja24.pl/aktualnosci/11456,zulawy-po-1945-roku-czyli-dzien-osadnika-po-raz-tr

Piknik Historyczno-Militarny w Tczewie, 1 września 2016 r.

plakat-pikniku                                 panorama-miasta-wrzesien-2016

1 września 2016 r. SGO „Pomorze” wzięła udział w Pikniku Historyczno-Militarnym zorganizowanym na Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II w Tczewie.

Formuła Pikniku nie przewidywała historycznych inscenizacji. Zaproszone organizacje i instytucje zaprezentowały się więc poprzez stanowiska promocyjne i ekspozycje. Nasza Grupa przedstawiła dioramę symbolizującą ostatnie dni pokoju i pierwsze dni II wojny światowej: polski i niemiecki posterunek graniczny z przechadzającą się między nimi ludnością cywilną zajętą m.in. rozklejaniem obwieszczeń mobilizacyjnych oraz sztab Wojska Polskiego z września 1939 r. Zaprezentowaliśmy ponadto historyczne motocykle i samochody, którymi woziliśmy zachwyconych uczestników Pikniku.

Dzięki licznym atrakcjom i pięknej pogodzie Piknik zgromadził bardzo dużą publiczność. Koledzy „strzegący” polskiej granicy przeprowadzili przyspieszone szkolenia bojowe kilkudziesięciu młodych (a nawet bardzo młodych) rekrutów. Zawsze lepiej wiedzieć jak załadować karabin, niż nie wiedzieć 🙂

Do zobaczenia na kolejnym Pikniku w Tczewie nad Wisłą.

Organizator:
Fabryka Sztuk w Tczewie

Relacje prasowe:

http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=efd6b71a279dee16&title=-Piknik-Militarny-na-bulwarze-Bedzie-m

http://tczew.naszemiasto.pl/artykul/tczew-piknik-militarny-na-bulwarze-nadwislanskim-zobacz,3844170,artgal,t,id,tm.html

http://www.tczewska.pl/galeria/1366/piknik-militarny-w-tczewie

Saaremaa (Estonia), 12-14 sierpnia 2016 r.

estonia1

Pierwsza połowa sierpnia. Gdzie najłatwiej spotkać się ze znajomymi rekonstruktorami z Olsztyna i napić się …herbaty z kolegami z Kaliningradu? Oczywiście w Estonii! W końcu to tylko tysiąc kilometrów stąd. Pakujemy się w dwa auta i ruszamy w nocną trasę najpierw trochę na wschód a potem prosto na północ. Nazajutrz po przejechaniu przez Litwę i Łotwę dojeżdżamy w Estonii do promu i wkrótce lądujemy na pięknej wyspie Saaremaa, w urokliwym miasteczku Orissaare. Już po raz drugi nasza grupa skorzystała z zaproszenia estońskiego klubu „Front Line” na wyjątkową imprezę – połączenia pikniku historycznego z inscenizacją wydarzeń z drugiej wojny światowej. Organizatorzy włożyli ogrom pracy w przygotowanie obozowiska i dodatkowych atrakcji dla przybyłych bardzo licznie z wielu krajów rekonstruktorów. Język „urzędowy” zlotu – rosyjski. Języki, które też się słyszy – estoński, polski, białoruski, łotewski, angielski, niemiecki i pewnie inne, których normalny człowiek nie rozróżni. To co od razu widać u przybyłych z różnych stron pasjonatów – to prawdziwi entuzjaści swojego hobby, świetnie umundurowani i cieszący się z bycia wśród podobnych sobie. Wieczorne i nocne integracje przy muzyce na żywo, wspólny wyjazd do miasta Kuressaare i zwiedzanie atrakcji wyspy to coś, co tworzy klimat tej wyjątkowej imprezy.

Kulminacją całości była przygotowana z rozmachem rekonstrukcja desantu radzieckiego z 1944 r., która odbyła się w prawdziwie bojowych warunkach na historycznym miejscu tego wydarzenia. Deszczu można się spodziewać zawsze, ale to co nam zafundowała estońska pogoda dokładnie w czasie inscenizacji to nie był deszcz tylko ściana wody z nieba. Nasze celty przemokły w minutę ale i tak jako „Niemcy” mieliśmy dużo lepiej niż radziecki desant, który szturmował z morza brodząc po pachy w wodzie i błocie. Ale właśnie takie warunki jeszcze potęgują emocje i z pewnością licznym i wytrwałym widzom, jak i samym rekonstruktorom, widowisko dostarczyło wyjątkowo mocnych i niezapomnianych wrażeń.

Autor relacji: Magnus

 

V Piknik Militarny w Jastrowiu, 5-7 sierpnia 2016 r.

program-v-pikniku-militarnego-w-jastrowiu
Od 5 do 7 sierpnia 2016 r. członkowie SGO „Pomorze” tradycyjnie uczestniczyli w Pikniku Militarnym w Jastrowiu. Tegoroczna, piąta już edycja Pikniku, zorganizowana została pod hasłem „Pierwszy Dzień Wolności”. Wśród licznych atrakcji przygotowanych dla publiczności znalazły się: dynamiczne pokazy sprzętu wojskowego, inscenizacje walk z czasów II wojny światowej i tuż po niej, wieczorne koncerty znanych zespołów, wesołe miasteczko, stoiska handlowe itp.

Z naszego punktu widzenia najbardziej interesujące były inscenizacje, a tych w programie znalazły się aż trzy:
• „Bój partyzancki o wieś Truskaw” – inscenizacja epizodu walk Zgrupowania „Kampinos”, poświęcona pamięci jednego z dowódców oddziału Armii Krajowej Adolfowi Pilchowi, ps. „Dolina”,
• „Bój o zrzutowisko”,
• „Narodowe Siły Zbrojne 1946”.

Organizatorzy zrobili wszystkim niespodziankę i przygotowali jeszcze jedną inscenizację – walk na Stadionie Polonii w czasie Powstania Warszawskiego.
Członkowie SGO „Pomorze” brali udział we wszystkich tych inscenizacjach występując jako żołnierze LWP, żołnierze RKKA, powstańcy, partyzanci i ludność cywilna, co dowodzi wszechstronności naszej Grupy Warto wspomnieć, że pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody wszystkie inscenizacje oglądała duża liczba widzów.

Jak zwykle w Jastrowiu wszystko wyszło znakomicie. Inscenizacje interesujące, dotyczące różnych epizodów wojennych, starannie przygotowane pod względem merytorycznym i pirotechnicznym. Interesujący i przejmujący komentarz lektora. Atmosfera przyjazna i niewymuszona, współpraca między GRH znakomita, organizacja bez zarzutu.
Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy Pikniku Militarnego w Jastrowiu:
Urząd Gminy i Miasta Jastrowia
Ośrodek Kultury w Jastrowiu
Firma PHU TOMEX – właściciel serwisu centrum-militarne.pl

Relacje prasowe:

https://zlotowskie.pl/galerie/boj-o-zrz … wiu/113074

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/v-piknik-militarny-w-jastrowiu-dzien-i,3820116,gal,t,id,tm.html

http://wielkopolskie.naszemiasto.pl/tag/piknik-militarny-jastrowie-2016.ht

https://www.facebook.com/GRH-Z%C5%82ot% … 1345334623