Miesięczne archiwum: czerwiec 2017

Działalność edukacyjna, Gdynia, 20 czerwca 2017 r.

20 czerwca 2017 r. sympatycy SGO „Pomorze” i jednocześnie harcerze z Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka” z 11. Niezależnej Gdyńskiej Drużyny Harcerzy „Sherwood” z Wielkiego Kacka, przeprowadzili żywą lekcję historii w Zespole Szkół nr 13 w Gdyni (4 zajęcia historyczne: 3 lekcje dla gimnazjum i 1 dla uczniów 6. klasy szkoły podstawowej).

Zakres tematyczny zajęć dotyczył:

  • wojny obronnej II RP w 1939 r.,
  • eksterminacji Polaków (akcja AB, Katyń 1940 r.),
  • działalności konspiracyjnej polskiego państwa podziemnego,
  • akcji „Burza” i powstania warszawskiego,
  • działalności powojennego podziemia antykomunistycznego (głównie 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”).

Do szkoły przybyło trzech młodych rekonstruktorów:

  • powstaniec warszawski uzbrojony w mausera,
  • partyzant AK uzbrojony w PPSz,
  • żołnierz antykomunistycznego podziemia uzbrojony w PPS.

Uczestnicy zajęć szkolnych lekko zdziwili się pojawieniem się żołnierzy polskiego państwa podziemnego. Zadawali im liczne pytania dotyczące najczęściej tankietki (podczas omawiania bitwy w Lesie Stockim 1945 r.).

            

Uczniowie mieli okazję poznać fakty z najnowszej historii naszego kraju, obejrzeć oryginalną radziecką broń używaną w wojsku (PPSz i PPS – broń z 1953 r.), replikę niemieckiego mausera wz. 1898. Istniała też możliwość zrobienia zdjęcia z rekonstruktorami. W związku z tym, że żywa lekcja historii została przeprowadzona w Gdyni, na jej zakończenie rekonstruktorzy podzielili się z uczniami mało znanymi faktami dotyczącymi przyczyn stosunkowo małych zniszczeń jakim w 1945 r. uległa Gdynia (w przeciwieństwie np. do Gdańska czy Warszawy). Opowiedzieli mianowicie o akcji gdyńskich harcerzy – „Akcji B-2”, która została przeprowadzona przez Tajny Hufiec Harcerzy w Gdyni. W ciągu zaledwie 3 miesięcy harcerzom udało się z niezwykłą precyzją ustalić zakres i jakość niemieckich umocnień od Kolibek na południu Gdyni, aż po skraj Kępy Oksywskiej. Informacje te zostały naniesione na mapy sztabowe, a następnie przekazane 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej. Dzięki działalności gdyńskich harcerzy Gdynia nie została zniszczona, gdyż Rosjanie doskonale wiedzieli, gdzie zostały rozmieszczone wojska niemieckie, co przyczyniło się też do podjęcia szybszej  decyzji niemieckiego dowództwa  o opuszczeniu Gdyni.

Autor relacji: Nikodem

 

Walki w podziemiu 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich – partyzantka, Starogard Gdański, 11 czerwca 2017 r.

11 czerwca 2017 r. nasza Grupa po raz kolejny brała udział w inscenizacji historycznej w Stadzie Ogierów w Starogardzie Gdańskim. Był to kulminacyjny moment dwudniowych uroczystości Święta Kawalerii organizowanego od 11 lat przez 2 Pułk im. Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego. Inscenizacja, zatytułowana „Walki w podziemiu  2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich – partyzantka” poświęcona była początkom partyzantki, w której udział brali m.in. kawalerzyści z rozformowanych we wrześniu 1939 r. oddziałów. Była to dalsza część opowieści o kawalerzystach, których wcześniejsze losy zaprezentowano w poprzednich latach.

Po przegranej przez Polskę wojnie obronnej we wrześniu 1939 r., w miastach i wsiach zapanowały niemieckie porządki. Początki okupacji były szczególnie krwawe na Pomorzu, gdzie w ramach Intelligenzaktion rozstrzelano tysiące przedstawicieli społecznej elity. Gdy po zakończonych walkach do domów powrócili znużeni kawalerzyści, od swych rodzin dowiedzieli się, że muszą zarejestrować się na niemieckim posterunku. Gdy się tam udali zostali aresztowani. W czasie transportu w wyniku brawurowej akcji udaje im się uciec do lasu. Formuje się tam oddział partyzancki przygotowujący się do walki w podziemiu. Przeprowadza on udany napad na niemiecką ciężarówkę z żywnością. Ranni partyzanci ukrywają się w sąsiedniej wsi. Niestety, lokalny donosiciel informuje o tym władze niemieckie. Niemcy ostrzeliwują dom, w którym schronili się partyzanci, jednak ci nie poddają się. Robią to dopiero wtedy, gdy Niemcy grożą rozstrzelaniem rodziny mieszkającej w sąsiednim domu. Niemcy aresztują partyzantów, a wieś pacyfikują. Uwięzionych na posterunku ludzi udaje się uwolnić oddziałowi leśnemu. Niemcy jednak nie rezygnują i robią obławę na leśnych. W wyniku ciężkich walk duża ich część poległa; tylko garstce udało się wyrwać z okrążenia.

W inscenizacji ze strony SGO „Pomorze” brali udział rekonstruktorzy i rekonstruktorki przedstawiający żołnierzy niemieckich, polskich, partyzantów i ludność cywilną. Z naszego punktu widzenia inscenizacja była dynamiczna i dobrze przygotowana. Największa w tym zasługa reżysera i narratora widowiska – Jerzego Hanisza, którego kunszt w tej dziedzinie każdorazowo robi na nas wrażenie. Inne grupy rekonstrukcyjne, które brały udział w inscenizacji to: Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rex” z Torunia, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grupa Szturmowa” z Bydgoszczy i Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” Męcikał. Nie możemy doczekać się kolejnej okazji do spotkania z Wami i walki u Waszego bokuJ

Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim to szczególne miejsce, a Święto Kawalerii – wyjątkowe wydarzenie. Jesteśmy dumni, że od kilku lat możemy być jego częścią. Do zobaczenia za rok.

Organizatorzy:

Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana

9 Brygada Kawalerii Pancernej

Współudział: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Samorząd Starogardu Gdańskiego

Partner: Fundacja PZU

Relacje prasowe:

http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/starogard-gdanski-swieto-kawalerii-juz-w-te-niedziele,4141696,art,t,id,tm.html

http://2szwol.pl/nowa.html

http://starogard.pl/zywa-lekcja-historii-35351/

http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/starogard-gd-swieto-pulku-zdjecia-cz-i,4147988,gal,t,id,tm.html

http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/starogard-gd-swieto-kawalerii-zdjecia-cz-ii,4147990,gal,t,id,tm.html

 

Działalność edukacyjna, Gdańsk, 31 maja 2017 r.

31 maja 2017 r. na zbiórce 98. Gdańskiej Drużyny Starszoharcerskiej ,,Płomienne zorze” pojawił się jeden z członków naszej Grupy – Franz. W swojej przepastnej torbie przyniósł elementy umundurowania oraz wyposażenia żołnierskiego używane podczas rekonstrukcji i inscenizacji. Franz – w charakterystyczny dla siebie przystępny sposób – opowiadał o działalności SGO „Pomorze” i o historii, którą nasza Grupa kultywuje. Harcerze z wielkim zaciekawieniem słuchali doświadczonego rekonstruktora, oglądali i przymierzali mundury i elementy wyposażenia przyniesione na zbiórkę. Według uczestników spotkania dwie godziny minęły nie wiadomo kiedy. Wyrazili opinię, że gdyby nauczyciele opowiadali z taką pasją o historii naszego kraju to najniższą oceną z historii na świadectwie byłaby czwórka. Gratulacje Franc – do repertuaru człowieka orkiestry doszedł edukator:-)

20170531_180235Autorka relacji: Ola