Miesięczne archiwum: wrzesień 2014

„14 godzin. Pierwsi w walce”

Serdecznie zapraszamy do udziału w premierze filmu o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku „14 godzin. Pierwsi w walce” Reżyserem jest Wiesław Kwapisz. W filmie mają być pokazane losy pocztowców, a oparty jest na relacjach ich córek i synów, świadków zaciekłych walk 1 września 1939 r. Ich wspomnienia mają rozciągać się od kwietnia do października tego roku.  Najważniejsze role w tej produkcji grają Arkadiusz Binnebesel, wieloletni dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku (syn Bernarda, starszego asystenta), Zygmunt Wiśniewski – syn Leonarda, starszego ekspedienta i Henryka Flisykowska, córka Alfonsa, podreferendarza. Z kolei w sekwencjach fabularyzowanych grają m.in. Cezary Szostak, Maciej Makowski, Krzysztof Gajo i Marcin Gębka. – Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku to symboliczny moment w historii II wojny światowej. A jednak ten temat jest mało wyeksploatowany, chociażby przez kino – mówi Maciej Makowski, wiceszef Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”. – Wypełniamy praktycznie sami całą część fabularną tej produkcji, pojawia się na planie około 40 stałych działaczy naszego stowarzyszenia. Gramy role zarówno pocztowców jak i żołnierzy Wehrmachtu oraz ludności cywilnej.

ZaproszenieZaproszenie cd. (1)

„Gdynia dla Orła”

Impreza „Gdynia dla Orła” ma odbyć się 27 września (sobota), w godzinach 12-18, na Skwerze Kościuszki w Gdyni – dokładnie na placu przy Akwarium Gdyńskim.
Głównym organizatorem jest Bank Zachodni WBK S.A., a wśród partnerów są między innymi Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej, Dowództwo Sił Zbrojnych i nasza fundacja Kulturalne Pomorze.
Wydarzenie ma na celu kwestę na rzecz dofinansowania dalszego poszukiwania ORP Orzeł, ale też promocję różnych form nauki historii.
Zaplanowano między innymi pokaz sprzętu wojskowego (czołgi, samochody, broń), mundurów oraz ubrań z epoki, samochodów zabytkowych, czy kuchnię polową z epoki, a także rekonstrukcję historyczną. W festynie weźmie udział Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” prezentując repliki samochodów pancernych Ursus wz. 34 oraz BA 64. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

Page_1