Po raz kolejny Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” otrzymała od organizatora wydarzenia – Agro-Sieć Sp. z o.o. – zaproszenie do udziału w inscenizacji historycznej w Grubnie koło Chełmna, stanowiącej element obchodów święta myśliwych – Hubertusa. W kawaleryjskiej opowieści zatytułowanej „Strzelca konnego z Chełmna żołnierska opowieść” nasi członkowie wcielili się w rolę żołnierzy Wehrmachtu, Wojska Polskiego 1939 r. i cywili. Inscenizacja osnuta była wokół dramatycznych losów 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna i pomorskich epizodów polskiego września 1939 r., a także bitwy nad Bzurą. Walki piechoty, liczne pojazdy, naloty samolotowe, bohaterstwo żołnierzy i ciężki los cywili – niczego w tej inscenizacji nie brakowało. Obok SGO „Pomorze” wzięli w niej udział członkowie licznych grup rekonstrukcyjnych m.in. z Torunia i Trzebiatowa.
Autorem scenariusza i reżyserem widowiska był Jerzy Hanisz – znawca i popularyzator pomorskiej historii militarnej oraz mistrz kreowania nastroju inscenizacji.
Organizator:
Agro-Sieć Sp. z o.o.
Zdjęcia: Monika Węglicka, Karol Maćkowski, Nikodem Chmiel
21 października członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”: Zuza i Smoochy zorganizowali żywą lekcję historii dla klas drugich i trzecich dla szkoły branżowej i technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdyni. Tematem lekcji było: „Kępa Oksywska i Gdynia w czasie Kampanii Wrześniowej”. Nasi członkowie zaprezentowali uczniom sylwetki żołnierza wrześniowego oraz Przysposobienia Wojskowego Kobiet – umundurowanie, wyposażenie, uzbrojenie.
Największą atrakcją zajęć była przygotowana przez Smoochego mobilna wystawa „Wybrzeże 1939.pl”. Eksponowana jest ona na samochodzie Citroën AC4 z 1928 r. Cieszymy się, że udało nam się zainteresować uczniów historią terenów, na których mieści się ich szkoła oraz miejsca, w którym mieszkają.
Po dwuletniej przerwie spowodowaną pandemią po raz kolejny mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w nowodworskim Dniu Osadnika. Jego organizatorem, który w tym roku poruszył niebo i ziemię by wydarzenie doszło do skutku, było niezawodne Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski wsparte przez Gminę Nowy Dwór Gdański, Żuławski Ośrodek Kultury oraz wiele innych żuławskich firm, organizacji, instytucji i osób prywatnych. No i oczywiście przez nas:-) Głównym motywem tegorocznej edycji święta była muzyka.
Wszystko rozpoczęło się o godz. 11.30 na dworcu kolejowym, gdzie zainscenizowano sceny przybycia osadników na Żuławy. Na dworzec przybyły tłumy przebranych w stroje z epoki mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego i regionu. O godz. 12.00 rozpoczął się tradycyjny przemarsz ulicami miasta. Na jego czele jechały nasze repliki historycznych motocykli oraz drugowojenne ciężarówki amerykańskie: Dodge WC i Chevrolet (replika). „Chevi” wiózł wyjątkowy „ładunek” – Kapelę Osadniczą grającą i śpiewającą piosenki z lat wojennych i powojennych. Pochód zatrzymał się pod Pomnikiem Osadników Żuławskich, pod którym złożono kwiaty i odśpiewano hymn państwowy. Po przybyciu do Żuławskiego Ośrodka Kultury odczytano wspomnienia pierwszych osadników, wykonano pamiątkowe zdjęcie i rozpoczęła się zabawa: występ Kapeli Osadniczej, wspólne śpiewy i tańce.
Nowodworski Dzień Osadnika to wydarzenie wyjątkowe. Nie jest narzuconą z góry akademią ku czci, a autentyczną i oddolną inicjatywą współczesnych Żuławiaków. Upamiętniają oni swoich rodziców, dziadków i pradziadków, którzy musieli dwa razy wykazać się odwagą i samozaparciem: pierwszy raz by przybyć na Żuławy, a drugi – by tu pozostać. Może dlatego atmosfera Dnia Osadnika jest tak niewymuszona, swojska i radosna. Bo to jest święto wszystkich. Przede wszystkim tłumnie w nim uczestniczących Żuławiaków, ale również nas – rekonstruktorów z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” występujących w mundurach polskich, rosyjskich, milicyjnych oraz jako ludność cywilna. Bardzo się cieszymy, że z inicjatywy żuławskich członków naszej grupy – Maćka Makowskiego i Maćka Stupkiewicza 8 lat temu rozpoczęła się nasza przygoda z Dniem Osadnika. W ogóle z tymi naszymi nowodworskimi Maćkami jest coś na rzeczy – przygotowany w tym roku przez Maćka T. walizkowy bufet okazał się srogim elementem integracyjnym:-)
Bardzo dziękujemy Klubowi Nowodworskiemu za zaproszenie i już nie możemy doczekać się IX Dnia Osadnika.
Dziękujemy za wsparcie kolegom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Twierdza” z Torunia i młodemu narybkowi zwerbowanemu przez Zuzę.
VIII Dzień Osadnika 25.09.2021r. Realizacja Nojek FotografVIII Dzień Osadnika 25.09.2021 r. Realizacja Nojek Fotografwww.ndg24.pl Fot. ViolaFot. ViolaFot. ViolaFot. ViolaFot. ViolaFot. ViolaFot. Kamila CylkaZdjęcie pobrane z Facebook„`a Żuławskiego Parku Historycznego
Nasz kolega Kędzior powoli nabywa nową specjalizację – nauczycielską:-)
22 września 2021 r. poprowadził on żywą lekcję historii z udziałem Kadetów Oddziału Szkół Wojskowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Przedstawił zebranym rys historyczny umundurowania i uzbrojenia wojska polskiego, radzieckiego i niemieckiego z okresu II wojny światowej. Wykładowi towarzyszyła prezentacja replik broni, wyposażenia oraz mundurów z tego okresu. W trakcie spotkania kadeci mieli możliwość przymierzania mundurów i wyposażenia wraz z bronią, co stanowiło jedną z większych atrakcji tych zajęć:-)