Miesięczne archiwum: lipiec 2017

Walkiria, Parcz koło Kętrzyna, 22-23 lipca 2017 r.

W dniach 22-23 lipca 2017 r. SGO Pomorze brała udział w imprezie „Walkiria” organizowanej przez Mazurskie Muzeum Militariów Parcz 7/1, 11-400 Kętrzyn. Jest to coroczna imprez, na którą byliśmy już wcześniej zapraszani.

Sam dojazd był już przygodą. Korki od Leźna do Obwodnicy, od Gdyni do bramek na A1 i od bramek do Gdyni oraz najfajniejszy od Przejazdowa do Elbląga. Podróż z Gdańska do Parcza trwała prawie 6 godzin.

Pierwsza ekipa, czyli Franc (autor relacji) z Aldoną dotarła na miejsce około 22.00. Reszta naszej kilkunastoosobowej grupy, wraz z prezesem o nowej radosnej ksywce „Kruszyna”, dotarła przed 23.00 po 8-godzinnej jeździe z Gdyni.

Ranek po deszczowym piątku był piękny i słoneczny. Około 9 rano część grupy wyjechała do Kętrzyna na paradę i małą rekonstrukcję zachęcającą do przyjazdu do Mazurolandii, gdzie odbywała się Walkiria. Pozostali w tym czasie zwiedzali Muzeum, na terenie którego byliśmy zakwaterowani. Dobrze, że przyjechaliśmy bez dzieci bo nie opuścilibyśmy placu z miniaturami i atrakcjami dla najmłodszych. Obejrzeliśmy też stragany z  pamiątkami i sprzętem wojskowym.

Niedzielny poranek spędziliśmy na przyszłym polu walki. Na próbie pochmurno, ale nie padało. Deszcz pojawił się na początku rekonstrukcji i nie skończył się aż do wyjazdu. Tegoroczna rekonstrukcja opowiadała o walkach Korpusu gen. Andersa na Monte Cassino. Atak rozpoczął się 12 maja 1944 r. o godzinie 1.00. Krwawa walka Polaków o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwała 13 dni i 20 godzin. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345, z których 251 powróciło do oddziałów po zakończeniu walk.

Patrząc od strony widza bardzo fajne widowisko. Dużo pirotechniki, trzy czołgi: Pantera, M3 Stuart i M4 Sherman, dużo strzelającej broni. Nawet na nas „wycofujących się” do „ruin” Monte Cassino ogromne zdjęcia klasztoru, okopy, zasieki i te „czerwone maki” robiły wrażenie. Niemcy nie mieli dużo do roboty, cały trud rekonstrukcji spadł na ramiona żołnierzy Korpusu gen. Andersa: my musieliśmy się tylko przemieścić ze środka pola do „ruin” i tam się bronić, a to oni szturmowali (z małym kontratakiem spadochroniarzy).

Około godz. 17.15 pierwsi członkowie SGO wyjechali w kilkugodzinną drogę powrotną, również najeżoną robotami drogowymi, objazdami po wypadkach i ruchem wahadłowym. Jednak nawet ciężka droga na rekonstrukcję i z powrotem nie przysłoniła nam znakomitej zabawy w gronie kolegów. Jeżeli nadarzy się okazja na pewno znowu spotkamy się na Walkirii.

Autor relacji: Franc

Organizator:

Mazurskie Muzeum Militariów

Relacje prasowe:

http://www.walkiria.com.pl/index.html

http://www.nmketrzyn.pl/2017/07/rozpoczyna-sie-walkiria-2017-to-bedzie-wyjatkowe-wydarzenie-po-raz-pierwszy-rekonstruktorzy-pokaza-zdobycie-klasztoru-na-monte-cassino/

http://kulturaonline.pl/wydarzenia/ketrzyn/ketrzynskie_centrum_kultury/walkiria-mazurski-weekend-historyczny-21-23-lipca-2017-r-e113362

http://www.mazury.com/mazurski-weekend-historyczny-walkiria-2017.html

http://historia.org.pl/2017/07/20/walkiria-2017-inscenizacja-monte-cassino-44-oraz-bitwa-czolgow/

http://orientacja.pl/452182,Walkiria-Mazurski-weekend-pod-haslem-Bitwa-pod-Monte-Cassino.html#axzz4o2GNZ0tR

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/33305532/mazurski-piknik-militarny-walkiria-2017

http://muzeumsp.pl/mazurski-piknik-militarny-walkiria-2017/

http://greenvelo.pl/detal/1443-greenvelo-viii-mazurski-piknik-militarny-walkiria-2017

http://kursnamazury.pl/impreza/mazurski-piknik-militarny-walkiria/

http://ketrzyn.wm.pl/453726,Walkiria-w-skrocie-defilada-festiwal-filmowy-i-dwa-duze-koncerty.html#axzz4o2GtBsEo

 

V Barykada 44, Elbląg, 29 lipca 2017 r.

Tym razem nie relacja (jeszcze:-), a zapowiedź wydarzenia, w którym SGO „Pomorze” weźmie wkrótce udział.

W Elblągu trwają przygotowania do „V Barykady 44”. Inscenizacja, która odbędzie się 29 lipca, tym razem będzie poświęcona powstańczym dziewczynom, które jako łączniczki, sanitariuszki, żołnierki walczyły na równych prawach z mężczyznami. Jednocześnie młodzi pasjonaci historii kręcą film na podstawie powstańczych listów.

Szczegółowe informacje o inscenizacji i zwiastun filmu (fajnie pokazujący filmową „kuchnię”: bach, bach, bach:-) znajdziecie tutaj: http://www.portel.pl/spoleczenstwo/powstanczy-film-i-barykada-44/99277

Do zobaczenia 29 lipca w Elblągu!