Miesięczne archiwum: czerwiec 2019

Święto Kawalerii i inscenizacja „2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich we wrześniu 1939 r.”, Starogard Gdański, 16 czerwca 2019 r.

W niedzielę 16 czerwca 2019 r. Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” brała udział w zorganizowanym już po raz 13. przez Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim tradycyjnym Święcie Kawalerii. W programie znalazł się m.in. coroczny Festyn Kawaleryjski, a obok padoku zlokalizowano wystawę sprzętu wojskowego – w tym czołgów i bojowych wozów piechoty, która jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników wydarzenia.

Kulminacyjnym punktem Święta była inscenizacja historyczna zatytułowana „2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich we wrześniu 1939 r.” Przedstawiała ona ostatnie dni pokoju i pierwsze dni drugiej wojny światowej: niemiecki atak na Polskę, polskie szarże odrzucające chwilowo siły niemieckie, opuszczenie 2 września 1939 r. Starogardu Gdańskiego przez 2 Pułk Szwoleżerów i jego przedzieranie się ku Bydgoszczy, odcięcie drogi do tego miasta, atak niemieckich dywersantów, dramatyczna obrona szkoły w Kosowie. Oprócz działań militarnych przedstawiono również tragiczne losy ludności cywilnej, dla której „rycerski Wehrmacht” nie miał nawet krztyny litości.

   

   

   

   

   

   

Autor powyższych fotografii: Janusz Węglicki, Gdańsk

Po raz pierwszy w Starogardzie zastosowano środki pirotechniczne, co bez wątpienia podniosło atrakcyjności widowiska. Jego reżyserem i narratorem był jak zwykle niezastąpiony Jerzy Hanisz.

Organizatorzy:

Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim,

16 Pomorska Dywizji Zmechanizowana,

9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancerna.

Relacje prasowe:

https://starogard.pl/swieto-kawalerii-w-starogardzie-zapraszamy-76500/

https://odkryjpomorze.pl/pokaz_obiekt-3381-Swieto_Kawalerii_w_Starogardzie_Gdanskim_2018.html

http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/artykul/swieto-kawalerii-w-starogardzie-gd-zdjecia,5170673,galop,t,id,tm.html

http://www.24starogard.pl/swieto-kawalerii-w-starogardzie-i11529

http://www.radioglos.pl/fotogaleria/event/2019-06-16Starogard_Szwolezerowie