Archiwum miesiąca: styczeń 2019

Manewry „Toruń 1945”, Toruń, 26 stycznia 2019 r.

Tradycyjnie, bo już po raz drugi J Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” w styczniu gości na manewrach w Toruniu. Na zaproszenie zaprzyjaźnionej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „REX” z Torunia wzięliśmy udział w manewrach „Toruń 1945”. Ich tematem były wydarzenia z 1945 r., czyli walki o Toruń toczone z Wehrmachtem przez Armię Czerwoną. Wśród rekonstruktorów z Polski środkowej i północnej delegacja SGO „Pomorze” wystąpiła w mundurach RKKA i WH. W świetnej atmosferze ćwiczyliśmy ataki i kontrataki, podejścia i zasadzki. Ćwiczenia odbywały się na terenie Fortu nr 1 z 1888 r. im. Jana III Sobieskiego w toruńskiej dzielnicy Winnica, który od pewnego czasu z sukcesem zagospodarowuje GRH „REX”. Dziękujemy koledzy za zaproszenie. Do zobaczenia – i na Forcie, i w innych miejscach.

Relacje prasowe:

https://ddtorun.pl/pl/545_historia/18519_.html#

Autorem wszystkich poniższych zdjęć jest Pan Zdzisław Wiśniewski z Torunia, któremu bardzo dziękujemy za wyrażenie zgody na ich publikację na naszej stronie.

        

      

      

    

     

     

      

     

     

     

       

    

      

      

       

     

      

       

     

     

     

      

      

       

Kaszubska premiera filmu „Piaśnica”, Wejherowo, 28 grudnia 2018 r.

28 grudnia 2018 r. w Wejherowskim Centrum Kultury odbyła się „kaszubska” premiera filmu dokumentalnego „Piaśnica” zrealizowanego w ramach większego cyklu „Młyny historii”. Producentem wykonawczym filmu jest Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a jego realizacja była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premierę rozpoczęło przemówienie Dyrektor Muzeum Piaśnickiego – Pani Teresy Patsidis, która przypominając niemiecką zbrodnię pomorską z jesieni 1939 r. stworzyła szerszy kontekst dla głównego tematu spotkania, czyli  mordu w Lasach Piaśnickich. Odniosła się również do samego filmu podkreślając fakt, że mimo bardzo skromnego budżetu udało się stworzyć produkcję na wysokim poziomie.

Było to bez wątpienia w dużej mierze zasługą reżysera Mariusza Sławińskiego i kierownika produkcji Jadwigi Możdzer. Przed projekcją podziękowano zarówno im, jak i innym osobom występującym w scenach fabularyzowanych – w tym również członkom Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”.

Członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” i zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy 

Dyrektor Muzeum Paśnickiego Pani Teresa Patsidis oraz rekonstruktorzy, których większość wystąpiła  w filmie „Piaśnica”

Film „Piaśnica’ składa się z 2 25-minutowych odcinków. Wykorzystano w nich zarówno tradycyjne, jak i współczesne środki wyrazu: filmy i zdjęcia archiwalne, komentarze historyków, wspomnienia świadków, animacje, sceny fabularyzowane. Pomiędzy poszczególnymi formami zachowano właściwe proporcje i równowagę. Odwołanie się do emocji widza – głównie dzięki dramatycznym animacjom i scenom fabularyzowanym – w naturalny sposób ułatwia przyswojenie przekazywanej porcji wiedzy. Montaż jest dynamiczny i spójny. Powstał film wciągający, ciekawy, choć zdecydowanie nie łatwy. Film jest pozycją obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych historią zbrodni piaśnickiej i pogmatwanej pomorskiej historii.

Relacje prasowe:

https://gdansk.tvp.pl/40635226/premierowy-pokaz-filmu-dokumentalnego-piasnica

http://radiokaszebe.pl/w-wejherowie-zaprezentowano-dokumentalny-film-piasnica/

http://www.tubawejherowa.pl/aktualnosci/czytaj/4969/OBEJRZALEM-PIASNICE

http://muzeumpiasnickie.pl/news

https://www.facebook.com/pg/muzeumpiasnickie/posts/?ref=page_internal