Miesięczne archiwum: sierpień 2017

VI Piknik Historyczny, 11-13 sierpnia 2017 r., Jastrowie

Od 11 do 13 sierpnia SGO „Pomorze” po raz kolejny uczestniczyła w Pikniku Historycznym „Pierwszy dzień wolności” w Jastrowiu. Na imprezach tych panuje wyjątkowa atmosfera, więc zawsze chętnie w połowie sierpnia tu przyjeżdżamy. Sądząc zresztą z imponującej, dużo większej niż przed rokiem liczby rekonstruktorów nie tylko my tak uważamy.

Program Pikniku był bardzo zróżnicowany. Oprócz trzech inscenizacji historycznych zgromadzeni widzowie mogli podziwiać pieczołowicie przygotowane dioramy i sprzęt militarny. Żądni mocniejszych wrażeń jeździli ciężkimi pojazdami po czołgowisku. Po wyczerpujących przeżyciach odpoczynek czekał w strefie handlowo-gastronomicznej. Najmłodsi bawili się w wesołym miasteczku, a starsi – podczas wieczornych koncertów.

Z naszego punktu widzenia najistotniejsze były inscenizacje:

  • Powstanie Warszawskie – Godzina W

Ostatnie godziny przed wybuchem Powstania: normalny uliczny ruch, koncentracja oddziału AK pod Warszawą i pierwsze powstańcze starcia. W inscenizację wpleciono fabularny motyw dziewczyny o imieniu Jagoda, która była bohaterką całego wydarzenia.

  • Wielkopolanie na wojnie polsko-bolszewickiej 1919

Inscenizacja osnuta wokół udziału oddziałów z Wielkopolski w bitwie pod Bobrujskiem w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

  • 1 Armia Wojska Polskiego – Pomorska Pułapka

Zajęcie wioski na Wale Pomorskim wiosną 1945 r. przez oddziały polskie i radzieckie. Głównym bohaterem inscenizacji był polski oficer, który w bitwie stracił kolejnego brata.

07

18

Wszystkie inscenizacje były dynamiczne i dobrze przygotowane zarówno pod względem scenariusza, jak i bezpieczeństwa. Braliśmy w nich udział jako cywile, powstańcy, żołnierze niemieccy i polscy. Jak zawsze byliśmy pod wrażeniem komentarza prof. Andrzeja Olejko – pełnego faktów i emocji podanych w odpowiednich proporcjach.

Cieniem na tej bez wątpienia udanej imprezie położyły się konsekwencje nawałnicy, która nawiedziła Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia. Niektórzy z kolegów rekonstruktorów z powiatu chojnickiego musieli w sobotę rano wracać do domów uszkodzonych przez wichury. Nasze myśli były z Wami. Mamy nadzieję, że straty nie były zbyt duże i szybko uda Wam się naprawić zniszczenia.

Widzimy się za rok.

Organizatorzy:

Urząd Gminy i Miasta Jastrowia

Ośrodek Kultury w Jastrowiu

Relacje prasowe:

http://www.prk24.pl/32815102/vi-piknik-militarny-pierwszy-dzien-wolnosci-jastrowie

http://okjastrowie.pl/event/zapowiedz-vi-pikniku-militarnego-w-jastrowiu-11-13-sierpnia-2017/

http://radiopoznan.fm/informacje/merkury-poleca/11-13-sierpnia-vi-piknik-historyczny-pierwszy-dzien-wolnosci-jastrowie

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/vi-piknik-historyczny-1-dzien-wolnosci-jastrowie-2017,4195470,artgal,t,id,tm.html

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/i-wystawa-pojazdow-zabytkowych-i-piknik-historyczny-w,4191490,artgal,t,id,tm.html

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/koncert-zespolu-mig-i-strugi-deszczu-w-jastrowiu,4212566,artgal,t,id,tm.html

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/wielkopolanie-na-wojnie-polsko-bolszewickiej-bitwa-pod,4212636,artgal,t,id,tm.html

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/pomorska-pulapka-1945-inscenizacja-historyczna-na-pikniku,4212758,artgal,t,id,tm.html

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/tank-crush-na-pikniku-historycznym-w-jastrowiu-2017,4215932,artgal,t,id,tm.html

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/dioramy-w-jastrowiu-na-i-dniu-wolnosci,4214674,artgal,t,id,tm.html

 

V Barykada 44, Elbląg, 29 lipca 2017 r.

I zapowiadana relacja z wydarzenia.

    

29 lipca na dziedzińcu elbląskiej Galerii EL odbyła się 5 inscenizacja pod nazwą „Barykada 44”. Tym razem wydarzenie było poświęcone powstańczym dziewczynom, które jako łączniczki, sanitariuszki i żołnierki walczyły na równych prawach z mężczyznami.

Inscenizacja i próby do niej stały się okazją do nakręcenia teledysku do piosenki zatytułowanej „Pałacyk Michla”. Wybrane sceny z teledysku zostaną użyte w filmie „Listy z powstania” stanowiącym hołd dla dziewczyn-powstańców.

Organizatorem inscenizacji był znany elbląski historyk Piotr Imiołczyk. Członkowie SGO „Pomorze” wraz z rodzinami występowali po obu stronach „barykady”. Wartym podkreślenia był udział w inscenizacji dużej grupy młodzieży z Międzyszkolnego Koła Historycznego odgrywającej rolę powstańców z Harcerskiej Poczty Polowej. Po zakończeniu „walk” wszyscy uczestnicy przemaszerowali do Katedry, gdzie oddali hołd powstańcom.

W trakcie inscenizacji odbyła się zbiórka środków na wózek inwalidzki dla Patrycji Paź – nastolatki chorującej na genetyczną łamliwość kości.

Relacje prasowe:

http://www.truso.tv/player/play/20321/5f9ab5074597a30bb9c13b8e4dcec01a4a5adb44/video/

http://dziennikelblaski.pl/455604,Barykada-44-poswiecona-powstanczym-dziewczynom.html#axzz4oFqoWJEt

https://www.portel.pl/wiadomosci/powstancy-na-ulicach-elblaga/99526

http://www.portel.pl/wiadomosci/w-holdzie-powstanczym-dziewczynom/99572

http://dziennikelblaski.pl/456407,Powstal-teledysk-w-holdzie-powstanczym-dziewczynom.html