Miesięczne archiwum: sierpień 2018

VII Piknik Militarny „Koniec Wielkiej Wojny”, Jastrowie, 10-12 sierpnia 2018 r.

W drugi weekend sierpnia Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” jak co roku udaje się do pięknego Jastrowia by uczestniczyć w tamtejszym Pikniku Militarnym. Nie inaczej było i w tym roku.

W Jastrowiu stawiliśmy się już w piątek 10 sierpnia. Przywiezione przez nas pojazdy były elementami ekspozycji historycznego sprzętu wojskowego, który podziwiać można było od piątku do niedzieli. Zaprezentowaliśmy 2 motocykle, 2 granatniki, MG i samochód pancerny BA 64 z karabinem maszynowym DSzK.

      

Nasz udział w pikniku nie ograniczył się do prezentacji sprzętów. Zawsze najbardziej cieszymy się na inscenizacje, które są efektowne, dynamiczne, przemyślane i wspaniale skomentowane przez niezawodnego prof. Olejko. Inscenizacja, a w zasadzie 3 inscenizacje w jednej odsłonie pod wspólnym tytułem „Uratować sztandar”, rozpoczęła się w sobotę, 11 sierpnia, o godz. 16. Pierwszy epizod przedstawiał potyczkę polsko-niemiecką we wrześniu 1939 r.,  a 2 kolejne oddawały sytuację z końca wojny:

  • Akcja Burza. Partyzanci atakują niemiecki posterunek. Do walki z pozorną pomocą włączają się czerwonoarmiści. Po wygranym starciu wszyscy się bratają i cieszą. Ale radość nie trwa długo. Wkrótce nadjeżdża NKWD i wywozi Polaków w nieznanym kierunku.
  • Wspólny atak Armii Czerwonej i LWP na Wehrmacht.

          

Jak zawsze w Jastrowiu było świetnie, bo każdy może tu znaleźć coś dla siebie: inscenizacje, dioramy i pokazy historyczne, prezentacje sprzętu wojskowego, koncerty, stoiska handlowe i gastronomiczne. Przyjazd tutaj jest dla nas nie tylko okazją do wyżycia się w inscenizacjach, ale również do odpoczynku – obozowania w pięknym lesie, dobrego jedzenie, kąpieli w pobliskim jeziorze. A to wszystko w zacnym towarzystwie. Czego chcieć więcej? Do zobaczenia za rok.

 

Organizatorzy:

Gmina Jastrowie

Ośrodek Kultury w Jastrowiu

 

Relacje prasowe:

http://okjastrowie.pl/event/vii-piknik-historyczny-1-dzien-wolnosci-w-jastrowiu-2018-program-wydarzenia/

https://zlotowskie.pl/artykul/koniec-wielkiej-wojny-piknik-historyczny-w-jastrowiu

http://www.jastrowie.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=2200

http://zlotow.naszemiasto.pl/artykul/vii-piknik-historyczny-w-jastrowiu-dzien-pierwszy-zdjecia,4760199,artgal,t,id,tm.html

http://www.pzl24.pl/wiadomosci/5569,piknik-militarny-w-jastrowiu

http://jastrowie24.pl/pl/18_co_gdzie_kiedy/73_vii_piknik_historyczny.html#

https://zycie.pila.pl/artykul/koniec-wielkiej-wojny/499507

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Jastrowie/1,30,99356,Koniec-Wielkiej-Wojny—VII-Piknik-Historyczny—d.html

 

Udział Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” w nagraniach do programu TVP Gdańsk „Pomorze na weekend”, Tczew, 10 sierpnia 2018 r.

W ostatni piątek 10 sierpnia, ekipa popularnego programu „Pomorze na weekend” realizowanego przez gdański oddział TVP gościła w Tczewie. Program był okazją do zaprezentowania tego, co w Tczewie najlepsze i najciekawsze: zabytków, ludzi, historii, kultury, sposobów zagospodarowania miejskiej przestrzeni, pomysłów, Wisły. Mówiąc o historii nie sposób było pominąć jednego z najważniejszych momentów w historii miasta, a mianowicie wybuchu II wojny światowej, która – jak wskazują na to ostatnie ustalenia historyków – rozpoczęła się właśnie w Tczewie. A skoro Tczew, i skoro wojna, to nie mogło zabraknąć tam nas – Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” założonej w 2007 r. w Tczewie i aktywnie od tego czasu przypominającej – poprzez inscenizacje, pikniki i dioramy historyczne – dramatyczne chwile związane z wybuchem wojny na Pomorzu.

Link do programu ze strony TVP Gdańsk: http://gdansk.tvp.pl/38464600/odc-10082018-cz-ii

W piątkowym programie w mundurach wojska polskiego z września 1939 r. wystąpili członkowie i sympatycy SGO „Pomorze”: Smok, Synek, Franc, Nikodem i Stocho. Zaprezentowali pokaz musztry, opowiedzieli krótko o znaczeniu strategicznym Tczewa w 1939 r. oraz zdradzili kilka sekretów rekonstrukcyjnej kuchni. Brawo Gwiazdeczki:-)