Miesięczne archiwum: wrzesień 2022

Piknik Historyczno-Militarny, Tczew, 1 września 2022 r.

Piknik Historyczno-Militarny, Tczew, 1 września 2022 r.

1 września 2022 r. Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” tradycyjnie uczestniczyła  w tczewskim Pikniku Historyczno-Militarnym organizowanym przez Fabrykę Sztuk. Na nadwiślańskich bulwarach na mieszkańców Tczewa i turystów czekały wystawy współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego, gry dydaktyczne, konkursy, stoiska edukacyjne, grochówka z kuchni polowej.

Dla uczestników Pikniku SGO „Pomorze” przygotowało szereg dioram: polsko-niemieckie przejście graniczne, sztab wojskowy, stanowisko obronne. Zaprezentowaliśmy również replikę polskiego lekkiego pojazdu opancerzonego Ursus wz. 34, repliki motocykli armii niemieckiej, samochód Dodge WC oraz 2 działa: przeciwpancerne i przeciwlotnicze. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentował się samochód Citroen AC4 z 1928 r., na którym umieszczono mobilną wystawę „Wrzesień 1939” (uzbrojenie, zabytki, tablice edukacyjne).  Rekonstruktorzy i rekonstruktorki SGO „Pomorze” zaprezentowali się w umundurowaniu polskim i niemieckim oraz w strojach cywilnych.

Cieszymy się, że nasze dioramy cieszyły się tak dużym powodzeniem. W sztabie wypisywano młodym rekrutom karty powołania do wojska. Dzieci młodsze i starsze z zachwytem wsiadały do historycznych pojazdów i szaleńczo kręciły się na militarnej karuzeli, czyli dziale przeciwlotniczym.

Narratorem tegorocznego Pikniku był niezrównany prof. Andrzej Olejko, znawca i popularyzator wiedzy historycznej, a jednocześnie znakomicie budujący nastrój komentator.

2 godziny Pikniku zleciały nie wiadomo kiedy. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.

Zdjęcia: Zuza, Marian, Jagoda