Miesięczne archiwum: maj 2021

Noc Muzeów, Hel, 22 maja 2021 r.

22 maja 2021 r. młoda sympatyczka Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” Zuza, uczestniczyła w Nocy Muzeów na Helu organizowanej przez Muzeum Obrony Wybrzeża. Zaprosiło ją tam Stowarzyszenie „Terra Helensis”. Zuza prezentowała umundurowanie Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK), a koleżeństwo z Helu – umundurowanie marynarzy z września 1939 r. 

Weekend Muzeów, Tczew, 15-16 maja 2021 r.

15 i 16 maja 2021 r., na zaproszenie tczewskiej Fabryki Sztuk, członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” wzięli udział w grze miejskiej towarzyszącej „Weekendowi Muzeów”. Poszczególne punkty gry zlokalizowane były w kilku punktach ważnych dla historii Tczewa. Nasi członkowie – w mundurach Wojska Polskiego i Przysposobienia Wojskowego Kobiet – „obstawili” punkt widokowy na nadwiślańskim bulwarze, z którego roztacza się wspaniała panorama słynnego mostu tczewskiego z 1857 r. W 1939 r. most ten odgrywał kluczową rolę zarówno w planach niemieckiego ataku, jak i polskiej obrony. O tych planach i zaciętych walkach zakończonych wysadzeniem mostu przez polskich obrońców 1 września 1939 r. uczestnikom gry opowiadali nasi koledzy i koleżanka. Kapryśna majowa pogoda nie była naszym sprzymierzeńcem, ale cieszymy się, że mogliśmy w końcu (po długiej pandemicznej przerwie) spotkać się z mieszkańcami Tczewa i przybliżyć im dramatyczny epizod historii ich miasta.

Gra miejska „Najemnicy Warmii”, Pieniężno, 8 maja 2021 r.

8 maja 2021 r. w Pieniężnie członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” wzięli udział w grze miejskiej „Najemnicy Warmii”, zorganizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Braniewo im. Mikołaja Kopernika i 11 Grunwaldzką Drużynę Starszoharcerską „Melcekuke” z Pieniężna. Na stanowisku przygotowanym przez SGO Pomorze młodzi uczestnicy gry mieli okazję zapoznać się z umundurowaniem armii walczących podczas II wojny światowej: polskiej (mundur wrześniowy, 1 AWP, powstańczy), niemieckiej (mundury z okresu 1939-1945) i sowieckiej (mundury z okresu 1943-1945) oraz z historią walk toczonych w okolicach Pieniężna w 1945 r. Duże zainteresowanie (i respekt) wzbudzały repliki broni białej (polska szabla wz. 1921) i palnej: pistolety (TT, Walter, Colt) i karabiny: Mauser, PPSz, MP 40, MG 34, DP 28 Diektariew, Browning wz. 28 Niewątpliwą atrakcją był również motocykl stylizowany na niemiecką maszynę z okresu II wojny światowej. Chętni otrzymywali wypisane na własne nazwisko karty mobilizacyjne. Po zakończeniu gry jej uczestnicy spotkali się na wspólnym ognisku w leśniczówce pod Pieniężnem, podczas którego wręczone zostały okolicznościowe dyplomy.  

Bardzo dziękujemy harcerzom za zaproszenie. Wspólnie spędzony dzień był bardzo przyjemny, choć intensywny. Mamy nadzieję, że był to zwiastun powolnego powrotu do normalności.   

Czuwaj.