Miesięczne archiwum: kwiecień 2018

Mierzeja `45, Krynica Morska, 21 kwietnia 2018 r.

W ostatnią sobotę grupa naszych kolegów z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” wzięła udział w bardzo interesującym przedsięwzięciu, którego efekty zobaczymy za mniej więcej 2 miesiące. Z inicjatywy Fundacji na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra” oraz Polsatu Play, które wspólnie przygotowują programy z cyklu „Poszukiwacze historii”, w okolicach Krynicy Morskiej nagrywano sceny wojenne do kolejnego odcinka tej interesującej serii. Nasi koledzy wcielili się w role żołnierzy niemieckich i radzieckich, których koniec II wojny światowej zastał na Mierzei Wiślanej. Rolą rekonstruktorów było odtworzenie kontekstu historycznego dla współczesnych działań eksploracyjnych członków Fundacji „Latebra”. Odegrali więc kilka scen pokazujących dlaczego do dzisiaj na Mierzei ciągle znajduje się  tak wiele „pamiątek” po wojnie. W jednej z nich odtworzono przygotowania do obrony oddziału niemieckiego: zajęcie stanowiska, kopanie okopów, zaminowanie terenu. Przygotowania jednak nie na wiele się zdały, gdyż w wyniku ataku oddziału radzieckiego Niemcy poszli w rozsypkę – część uciekła, a pozostali dostali się do niewoli. Zresztą niektórzy z obrońców do niewoli szli dobrowolnie – gdy dotarła do nich informacja o kapitulacji Berlina sami 10 maja wyszli z lasu z białymi flagami oddając się w ręce Rosjan. Ich dowódca jednak wykorzystał okazję, by zakopać w ziemi skrzynię z ważnymi materiałami. A może skarbami? Nieważne co – ważne by nie wpadło w ręce wroga. Taką scenę również nasze chłopaki pokazali.

Było to bardzo ciekawe, choć wymagające doświadczenie. Duble, powtórki, pozowanie w określonej pozie – no łatwo nie było. Przy czym trzeba przyznać, że znacznie bardziej eksploatowaną stroną byli „Niemcy”. „Rosjanie” aż tak się nie napracowali. Aż trudno czasami uwierzyć, że nakręcenie kilku scen może zająć cały dzień. Ale na tym polega filmowa „kuchnia”, którą przyjemnie oglądać, gdy ”gotują” w niej profesjonaliści. Oczywiście nasi nie byliby sobą, gdyby od siebie nie dodali pewnych smaczków, gestów, detali. Wiedzą po prostu, co robić. Chłopaki wracali więc zmęczeni, ale zadowoleni. To budujące, kiedy w atrakcyjnej formie możemy przypominać historię naszego regionu.

Program „Poszukiwacze historii” można oglądać w każdy wtorek o godz. 22.00 w Polsat Play. O dacie emisji programu z naszymi gwiazdami będziemy informować na stronie. Tymczasem na zachętę kilka zdjęć: