Miesięczne archiwum: październik 2022

Hubertus, Grubno koło Chełmna, 22 października 2022 r.

Już tradycyjnie Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” otrzymała od organizatora wydarzenia – Agro-Sieć Sp. z o.o. – zaproszenie do udziału w inscenizacji historycznej w Grubnie koło Chełmna. Inscenizacja wydarzeń na Pomorzu we wrześniu 1939 r. była jedną z atrakcji obchodów święta myśliwych – Hubertusa.

Tak jak i przed rokiem głównymi bohaterami opowieści towarzyszącej widowisku byli pomorscy ułani. Naszym członkom przypadła rola żołnierzy Wehrmachtu, których zmotoryzowana kolumna obserwowała oddziały polskich kawalerzystów i kierowała ogniem niemieckiego lotnictwa.  

Obok SGO „Pomorze” wzięli w niej udział członkowie licznych grup rekonstrukcyjnych m.in. z „Czarna Podkowa” z Gródka, 8 Pułk Strzelców Konnych z Kolana i stadniny koni firmy Agro-Sieć w Działowie.

Autorem scenariusza i reżyserem widowiska był Jerzy Hanisz – znawca i popularyzator pomorskiej historii militarnej oraz mistrz kreowania nastroju inscenizacji. Mimo chłodu i wilgotnej aury potrafił rozgrzać licznie zgromadzoną publiczność kreując nastrój tragicznych wydarzeń i wzbudzając żywe emocje wśród publiczności.

Organizator: Agro-Sieć Sp. z o.o.

Relacja i zdjęcia: Stocho

Żywe lekcje historii, Gdynia, Kowale, 19 i 21 października 2022 r.

19 i 21 października 2022 r. młodzi członkowie SGO „Pomorze”: Zuza, Wiktoria i Nikodem zorganizowali żywe lekcje historii w 2 szkołach: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 Gdyni, i w Szkole Podstawowej CET w Kowalach. 

W obu szkołach nasze młodziaki przedstawili sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego z roku 1939 oraz Przysposobienia Wojskowego Kobiet. W szkole podstawowej opowiadaliśmy o obronie Gdyni i Kępy Oksywskiej, Westerplatte i Tczewie, a w szkole średniej skupiliśmy się na temacie obrony Gdyni i Kępy Oksywskiej.

Dziękujemy za zaproszenie.

Relacja i zdjęcia: Zuza

IX Dzień Osadnika „Chrzciny”, Nowy Dwór Gdański, 1 października 2022 r.

Za nami kolejny Dzień Osadnika w Nowym Dworze Gdańskim, organizowany od 2014 r. przez Klub Nowodworski. To święto, organizowane ku czci i pamięci pierwszych żuławskich osadników, którzy przybyli na Żuławy po drugiej wojnie światowej, jest pod każdym względem wyjątkowe. Radosne, kolorowe, swojskie, autentyczne. Biorą w nim udział setki mieszkańców Żuław, bo to święto jest ICH. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były „Chrzciny”. Przypomniano historię pierwszego polskiego dziecka urodzonego w Nowym Dworze Gdańskim po wojnie – Jadwigi Marii Pokorzyńskiej. 27 października 1945 r. została ona ochrzczona przez ks. Stanisława Talarka. W organizację uroczystości zaangażował się zastępca burmistrza Janusz Torno, który został też jednym z czworga rodziców chrzestnych. Uroczystość była wyjątkowa dla nowo tworzącej się społeczności, która tłumnie na chrzest przybyła. Podobnie było w 2022 r. Wśród licznych uczestników nie brakowało naszych przyjaciół z Ukrainy, których z ich kraju wygoniła wojna. Po inscenizacji przybycia osadników na dworcu, w samo południe rozpoczął się tradycyjny przemarsz do Muzeum Żuławskiego. Na jego czele jechały pojazdy SGO – ciężarówka Chevrolet (z Kapelą Osadniczą na pace), półciężarówka Dodge WC i 3 motocykle z wózkami bocznymi. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia zebrani obejrzeli inscenizację chrztu małej Jadwigi. W rolę księdza Talarka brawurowo wcielił się nasz Czesław, ojca dziecka – niezawodny Franc, a młodych chrzestnych – Majka i Jakub. Wzruszającą chwilą było powitanie i wręczenie kwiatów „prawdziwej” Jadwidze Marii Pokorzyńskiej, która przyjęła zaproszenie organizatorów i pojawiła się na IX Dniu Osadnika. Takich momentów było zresztą więcej, jak choćby rozmowa z bratem księdza Talarka, który wyłowił w tłumie naszego Padre Czesława. A potem rozpoczęła się zabawa przy dźwiękach świetnej Kapeli Osadniczej. I to zabawa na fest.

Członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” podczas IX Dnia Osadnika wcielili się nie tylko w role głównych bohaterów, ale również w żołnierzy 1 AWP i osadników.

Jesteśmy dumni, że od samego początku uczestniczymy w tym wyjątkowym wydarzeniu. Do zobaczenia za rok.      

Zdjęcia: Sędzik, Monika