Miesięczne archiwum: styczeń 2018

Manewry „Toruń 1945”, Toruń, 27 stycznia 2018 r.

W tym roku sezon rozpoczęliśmy wyjątkowo wcześnie. W ostatnią sobotę, 27 stycznia 2018 r. na zaproszenie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „REX” z Torunia wzięliśmy udział w manewrach „Toruń 1945”. Ich tematem były wydarzenia z 1945 r., czyli walki o Toruń toczone przez Wehrmacht i Armię Czerwoną. Na manewry zjechała masa rekonstrukcyjnej braci z Pomorza, Kujaw i Wielkopolski.

   

Kilkunastoosobowa delegacja SGO „Pomorze” wystąpiła w mundurach LWP, RKKA i WH.

    

   

   

   

W nieformalnej atmosferze można było przećwiczyć ataki i kontrataki, które zaprezentujemy w przyszłorocznej inscenizacji.

   

   

   

   

Miejsce przeprowadzenia ćwiczeń było wyjątkowe – rozległy i urozmaicony teren przylegający do Fortu nr 1 z 1888 r. im. Jana III Sobieskiego w toruńskiej dzielnicy Winnica. Od kilku miesięcy koleżeństwo z „REXA” zagospodarowuje fort: sprząta, remontuje, karczuje, wypełnia historycznymi przedmiotami i przyciąga ludzi. Świetna robota. Jej efekty mieliśmy okazję poznać po manewrach, kiedy nas po forcie oprowadzono.

   

   

                   

Fort nr 1 to miejsce o niepowtarzalnej atmosferze i wielkim potencjale. Na pewno nie raz jeszcze się tam spotkamy. Do zobaczenia.