Miesięczne archiwum: październik 2020

Zdjęcia do filmu dokumentalnego „Panie na Żuławach”, Nowy Dwór Gdański, 18 października 2020 r.

W tym roku – inaczej niż w latach ubiegłych – Dnia Osadnika w Nowym Dworze Gdańskim nie było. Powód oczywisty – epidemia SARS-CoV-2. Uniemożliwiła nam gromadne i radosne świętowanie pamięci o cichych żuławskich bohaterach – pierwszych osadnikach i osadniczkach. Klub Nowodworski jednak się nie poddał. Postanowił zrobić film dokumentalny pt. „Panie na Żuławach” oparty na wspomnieniach 5 osadniczek, opowiadających o trudnych i ciężkich pierwszych chwilach na Żuławach. Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, od początku uczestnicząca w Dniu Osadnika, została zaproszona do udziału w zdjęciach. Jako żołnierze Armii Czerwonej, szabrownicy i ludność cywilna zagraliśmy w scenach fabularyzowanych ilustrujących wspomnienia osadniczek: przyjazdu i kontroli osadników przez czerwonoarmistów, szabrowaniu domów, zabawy przy ognisku urządzonej przez pijanych sałdatów. Dzień był długi i intensywny, ale jak zawsze w Nowym Dworze Gdańskim – dał nam mnóstwo satysfakcji i poczucia udziału w wyjątkowym projekcie. Nie możemy się doczekać premiery filmu. Jego reżyserem jest dobrze znany na Żuławach reżyser Krzysztof Kowalski, który wcześniej przygotował m.in. film „Duchy miasta” poświęcony historii Nowego Dworu Gdańskiego.     

Zdjęcia: Klub Nowodworski

Update:

Premiera filmu „Panie na Żuławach” odbyła się 1 listopada 2020 r. o godz. 18.00 na kanale Youtube Klubu Nowodworskiego. Cóż powiedzieć – dobra robota:-)

Piknik historyczny „Walczymy dla Zosi”, Toruń, 11 października 2020 r.

11 października 2020 r. razem z załogą Fortu I w Toruniu, SGRH „REX”, Małą Armią Lipno oraz z innymi grupami Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” brała udział w charytatywnym Pikiniku Historycznym. Jego celem było zebranie pieniędzy potrzebnych na leczenie 9-miesięcznej Zosi chorującej na rdzeniowy zanik mięśni. Ze względów epidemiologicznych wszyscy musieliśmy wypełnić karty covidowe, nosić maseczki i dezynfekować ręce. Nasza grupa pokazała umundurowanie i wyposażenie Armii Czerwonej. Zaprezentowaliśmy wóz pancerny BA-64b, stare motocykle oraz różne rodzaje broni: PPS, PPSZ, karabin maszynowy MG 34, ręczny karabin maszynowy DP wz. 28, karabin maszynowy wz. 25 „Hotchkiss”, karabin maszynowy SG-43 „Goriunow”.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Do Torunia zawsze przyjeżdżamy bardzo chętnie, a zwłaszcza w tak szczytnym celu.

Autorka relacji: Zuza