Miesięczne archiwum: sierpień 2012

18 sierpnia starcie pancernych gigantów na polach w Tokarach

„W połowie marca 1945 roku wojska sowieckie zbliżały się do Gdyni i Gdańska.  W rejonie Przodkowa Rosjanie kierowali się na Chwaszczyno, Koleczkowo, Łężyce. Niemcy stawiali zacięty opór. Radzieckie czołgi T 34 z 1 Armii Pancernej starły się z niemieckimi czołgami typu Pantera z 4 Dywizji Pancernej. W obliczu nieuchronnej klęski niemieckie dowództwo za wszelką cenę chciało opóźnić oddanie w ręce wroga ważnych portów w Gdyni i Gdańsku.
W czasie gdy trwały walki, w portach tych trwała gorączkowa ewakuacja wojska, sprzętu
i ludności cywilnej. 17 marca obrona niemiecka na tym odcinku załamała się. Armia Czerwona oraz działająca w jej strukturach polska 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte zbliżały się do Gdańska i Gdyni, które zostały zdobyte 27-28 marca.”

To fragment scenariusza inscenizacji historycznej „Przodkowo 1945”, aby jednak zobaczyć zaciętą walkę wojsk niemieckich z siłami polsko-radzieckimi trzeba przybyć 18 sierpnia do Tokar. Tam odbędzie się inscenizacja wydarzeń z marca 1945 r. na Pomorzu. Do boju staną wojska niemieckie wspierane przez czołg Pantera przeciwko polsko-rosyjskim siłom wyposażonym w czołgi T-34 i w działa ZIS-3. Lektorem wydarzeń będzie jeden z najlepszych znawców historii II wojny światowej – Bogusław Wołoszański. Wojska biorące udział w walce będą wyposażone w ciężarówki z tego okresu, autentyczną strzelającą broń i umundurowanie. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika. W inscenizacji weźmie udział około 80 rekonstruktorów. Reżyserem widowiska jest S. Marek Łukasik – reżyser i scenarzysta wielu inscenizacji historycznych w Polsce, aktor i konsultant do spraw militarnych w takich filmach jak „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” i „Hans Kloss – stawka większa niż śmierć”. Całe przedsięwzięcie współfinansuje Gmina Przodkowo i Powiat Kartuski.

Widowisko poprzedzone będzie rajdem pojazdów biorących udział w inscenizacji. Rekonstruktorzy w autentycznym umundurowaniu, w piątek 17 sierpnia o godz. 16:00, zawitają na Rynku w Kartuzach, gdzie zapraszać będą do udziału w inscenizacji. Później ruszą do Gdańska, gdzie odwiedzą stare miasto. Rajd zakończy się na dworcu PKS
w Gdańsku. W widowisku udział wezmą znane w Polsce grupy rekonstrukcyjne: Grupa Inscenizacji Historycznych „Pomerania 1945”, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Stowarzyszenie Miłośników Broni Pancernej i Historii „Pancerny Niedźwiedź”, GRH Reichshof, GRH „Zwiezda”, Kaliningradzkie Stowarzyszenie Historyczne „Soldaty” i Stowarzyszenie Miłośników Broni Pancernej „Pantera”.

Podczas inscenizacji wolontariusze Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci zbierać będą fundusze dla hospicjum, które swoją opieką otacza nieuleczalnie chore dzieci w ich własnych domach – najwięcej na terenie powiatu kartuskiego, gdy rodzice i lekarze podejmują decyzję o zakończeniu leczenia w szpitalu.