Miesięczne archiwum: luty 2021

Zdjęcia do filmu dokumentalnego „Orły”, 20 lutego 2021 r.

20 lutego 2021 r. młodzi członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” na zaproszenie Harcerskiej Grupy Filmowej „Dubel” z dużym zaangażowaniem wzięli udział w zdjęciach do krótkometrażowego filmu „Orły”.

Pomysł realizacji filmu o żołnierzach wyklętych został wyszedł od harcerzy z różnych organizacji harcerskich, zrzeszonych w Harcerskiej Grupie Filmowej „Dubel”. Nasze Stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w tym projekcie: członek SGO Nikodem był koordynatorem grup rekonstrukcyjnych, wcielił się w rolę żołnierza podziemia antykomunistycznego, a inni członkowie i sympatycy naszej Grupy wypożyczyli sprzęt historyczny na plan filmowy (m.in. umundurowanie Armii Czerwonej, częściowe umundurowanie żołnierzy wyklętych, a także broń). Mieliśmy okazję współdziałać z innymi grupami rekonstrukcyjnymi. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie, miłą atmosferę na planie, jak i po nim. Niezmiernie się cieszymy i liczymy na kolejne wspólne projekty historyczne z Harcerską Grupą Filmową „Dubel”, a także z innymi grupami rekonstrukcyjnymi.

Premiera filmu na kanale YouTube Harcerskiej Grupy Filmowej „Dubel” będzie miała miejsce 1 marca 2021 r. – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=6qVMFUvjAlM&fbclid=IwAR3A63ZN7_zIzWseTQUAgjgq7r3zOR_7nIpdwDpV-X63tEFrGSpzZPU_ZXM

Autor relacji: Nikodem

Fot. Piotr Zet

Żywa lekcja historii, Gdańsk, 17 lutego 2021 r.

17 lutego 2021 r. młodzi członkowie i sympatycy Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” – Zuzia, Marta i Nikodem zorganizowali żywą lekcje historii dla Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku. Pokazali umundurowanie oraz wyposażenie Wojska Polskiego z września 1939 r. Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz 1 Armii Wojska Polskiego.

Manewry, trójmiejskie lasy, 7 lutego 2021 r.

7 lutego 2021 r. młodzi członkowie oraz sympatycy Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” zorganizowali skromne manewry inspirowane walkami o Gdynię prowadzonymi w 1945 r. przez 19. Armię wchodzą w skład 2. Frontu Białoruskiego.

Lasami okolic Gdyni, Sopotu i Gdańska przeszliśmy łącznie 18 km. Na własnej skórze odczuliśmy trudne, uciążliwe, frontowe warunki: zmęczenie, zamarzniętą wodę w manierkach, zamarznięty chleb. Trudno się temu dziwić, gdyż na zewnątrz było poniżej -17 stopni Celsjusza . 

Po skończonych manewrach – mimo (chwilowegoJ) marudzenia, płaczu i tęsknoty za ciepłem – cieszyliśmy się bardzo z udanej akcji.

Autorzy relacji: Zuza i Nikodem

29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Gdynia, 31 stycznia 2021 r.

31 stycznia 2021 r. młodzi sympatycy oraz członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” wzięli udział w 29. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowanym w Gdyni. Pokazali umundurowanie i wyposażenie 1 Armii Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Ze względów epidemiologicznych wszyscy mieli zakryte nos i usta. Razem zebrali łącznie 520,03 zł. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy urozmaicić tę wyjątkową imprezę.

Autorka relacji: Zuzia