Inscenizacja w Bukowcu, 12 września 2021 r.

12 września 2021 r. w Bukowcu koło Świecia odbyła się po raz kolejny inscenizacja historyczna w 82. rocznicę bitwy pod Bukowcem (03.09.1939). Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” została na nią zaproszona przez Jeździecki Klub Sportowy „Czarna Podkowa – Gródek”.

Inscenizacja przedstawiała losy braci Stanisława i Marka Wolskich z Bukowca, którzy otrzymali powołanie do wojska w 1939 r. i zostali wcieleni do 16 pułku Ułanów Wielkopolskich.

Jak to zwyczajnie były potyczki, wybuchy, przemarsze piechoty, galop kawalerzystów, ryk silników motocykli, terkot broni maszynowej, krzyki rannych dochodzące z kłębowisk gęstego dymu, przerywane eksplozjami nawoływania. Był także nalot bombowy dopełniający obrazu totalnego zniszczenia i bitewnego chaosu.

Nie zabrakło też cywili, w role których wcielili się uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły. Jak można się domyślać rekonstrukcyjni niemieccy najeźdźcy potraktowali ich jak przystało na rasowych barbarzyńców – brutalnie.

Dużą część rekonstruktorów stanowili członkowie Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”, zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie bitew.

Jak na tak niewielką miejscowość impreza zgromadziła imponującą liczbę widzów. Była grochówka, stragany z militariami, zabytkowe pojazdy. Jednym z nich był należący do członka naszej grupy Smoochego Citroën AC4 z 1928 r. na którym prezentowana jest mobilna wystawa poświęcona walkom toczonym we wrześniu 1939 r.

Organizator wydarzenia: Jeździecki Klub Sportowy „Czarna Podkowa – Gródek” i gmina Bukowiec

1 myśl w temacie “Inscenizacja w Bukowcu, 12 września 2021 r.

  1. Ułan

    Fajne zdjęcia i komentarz, aczkolwiek wybiórczy. Zabrakło mi podstawowych informacji ,k to zorganizował tą inscenizację i być może przez kogo zostaliście Państwo zaproszeni na to wydarzenie . Za to my dziękujemy za wzorową współpracę

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *