2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich we wrześniu 1939 r., Starogard Gdański, 5 września 2021 r.

5 września 2021 r. Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” na zaproszenie Szwadronu Kawalerii im. 2. Pułku szwoleżerów Rokitniańskich wzięła udział w dorocznym Festynie Kawaleryjskim w ramach Święta Kawalerii.

Po długiej przerwie mieliśmy w końcu okazję „powalczyć” nie w jednej, a w dwóch dużych inscenizacjach historycznych w reżyserii Jerzego Hanisza. Pierwsza odtwarzała działania prowadzone we wrześniu 1939 r. przez II Pułk Strzelców Konnych, ze szczególnym uwzględnieniem wypadu do Kamieńska w nocy z 3 na 4 września. Podczas tego wypadu żołnierze pułku zaatakowali zakwaterowanych i śpiących Niemców, zniszczyli kilkanaście czołgów i cystern, zabili około 100 żołnierzy wroga. Bezpośrednie straty po stronie polskiej były niewielkie. Ale zemsta Niemców była okrutna – zatłukli pałkami kilkudziesięciu cywilnych mieszkańców Kamieńska. Druga inscenizacja dotyczyła losów 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich we wrześniu 1939 r.: mobilizację i opuszczenia Starogardu, udział w bitwie nad Bzurą, ukrycie pułkowego sztandaru, kapitulację i zbrodnia w Katyniu.

W obu inscenizacjach wzięło udział ponad 40 rekonstruktorów i rekonstruktorek należących do Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze”. Występowaliśmy jako Wojsko Polskie, Wehrmacht (plus motocykle i samochód), cywile i NKWD-ziści. Po raz kolejny mieliśmy okazję zaprezentować wszechstronność naszej grupy. I przypomnieć sobie, jaką radość i satysfakcję daje nam udział w inscenizacjach odtwarzających tradycje wojskowe naszego regionu.

Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok.   

Zdjęcia Leszka Gizińskiego, Wadera Studio – Polish Military Channel: 

Zdjęcia Moniki Węglickiej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *