Powstanie Warszawskie, Słupsk, 1 sierpnia 2016 r.

579fa057c617e_p    579fa11e90bd1_pFot. Łukasz Capar, www.gp24.pl

1 sierpnia w Słupsku nasza grupa brała udział w inscenizacji poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Dlaczego w Słupsku? Bo to właśnie w tym mieście powstał pierwszy w powojennej Polsce pomnik upamiętniający Powstanie.

Widowisko rozpoczęło się o godz. 16.30 na al. Sienkiewicza, która – ze względu na secesyjną zabudowę – do złudzenia przypomina dawną Warszawę. W pierwszej części inscenizacji przedstawiono realia okupowanej Warszawy tuż przed wybuchem Powstania, m.in. życie codzienne mieszkańców stolicy. W drugiej części organizatorzy pokazali symbolicznie najważniejsze epizody z 63 dni walki z wielokrotnie silniejszym i lepiej wyposażonym wrogiem. W rolę okupantów wcielili się rekonstruktorzy z dwóch grup rekonstrukcyjnych: znani z poprzednich edycji słupsko-szczecińscy grenadierzy z GRH 549 Volksgrenadier-Division oraz SGO „Pomorze”. W roli ludności cywilnej wystąpili mieszkańcy Słupska (wyrazy uznania!) oraz członkowie SGO. W sumie w inscenizacji wzięło udział 100 osób.
W naszej ocenia była to wyjątkowa inscenizacja: realistyczny scenariusz i sceneria, zaangażowanie wszystkich uczestników i sprawna organizacja. Mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wizyta w Słupsku.

Organizator:

Fundacja Indygo

Relacje prasowe:

http://www.slupsk.pl/wydarzenie/rekonstrukcja-historyczna-wybuchu-powstania-warsza

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/ … ,10469244/

http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/a/wybila-godzina-w-inscenizacja-powstania-warszawskiego-wideo-zdjecia,10469244/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *