Udział Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” w grze terenowej: „Działania partyzanckie 1945 r.”, Gdynia Wielki Kack, 3 marca 2018 r.

Kiedy 19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” rozwiązywał Armię Krajową, żołnierze polskiego państwa podziemnego znaleźli się w niezwykle dramatycznej sytuacji. Nadzieja wielu Polaków na życie w lepszej, niepodległej Rzeczypospolitej  została zniszczona. Jednak mimo wszelkich trudności wiele oddziałów partyzanckich kontynuowało dalszy opór zbrojny przeciwko sowietyzacji Polski.

   

3 marca 2018 r. starsi druhowie z 11. Niezależnej Gdyńskiej Drużyny Harcerzy „Sherwood” przy wsparciu zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych zorganizowali zajęcia edukacyjne w formie gry terenowej dla 2 drużyn (NKIH „Leśna Szkółka”, 25 NGDH „Ogniwo” i 11 NGDH „Sherwood”). Naszym celem było przedstawienie historii ukrywających się w lesie po 1945 r. partyzantów i uświadomienie skomplikowanej i pełnej napięcia sytuacji Polaków (pokazaliśmy m.in. błąd popełniony przez partyzanta, który strzelał do swoich, gdyż myślał, że to oddział KBW). Uczestnicy zostali podzieleni na patrole. Każdy z nich miał do przejścia określony dystans. Trzeba było być czujnym, gdyż na każdym kroku groziło niebezpieczeństwo. Niektóre odcinki harcerze musieli przejść niepostrzeżenie, ponieważ w lesie można było spotkać oddział żołnierzy LWP. Uczestnicy mieli za zadanie uratować rannego żołnierza i pomóc sanitariuszce przenieść go do obozowiska partyzanckiego.

    

Niestety okazało się, że oddział partyzancki został zlokalizowany przez siły komunistyczne; w tej sytuacji „leśni” zostali zmuszeni do zmiany swojej pozycji – czekał ich długi marsz do kolejnej wioski…Niestety – było już za późno. Obława była zbyt potężna, aby wszyscy mogli się z niej wyrwać. Udało się to tylko nielicznym jednostkom….

Szczególne podziękowania za wsparcie harcerzy w tym projekcie historycznym kierujemy do następujących grup:

– SGRH „Rex”

– SGO „Pomorze”

– SRH „Fort”

– GRH „Nest”

   

Autor relacji: Nikodem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *