Spotkania z historią, Gdańsk, Westerplatte, 31 sierpnia 2019 r.

Także w tym roku grupa rekonstruktorów SGO „Pomorze” wzięła udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.

31 sierpnia w sobotę Westerplatte było miejscem „Spotkań z historią” w atrakcyjnej i widowiskowej dla zwiedzających formie. Inscenizacje bitew uzupełniały żywe dioramy, w ramach których można było zobaczyć i dotknąć sprzętu, wyposażenia i ekwipunku z okresu II wojny. Organizatorem wydarzeni było Muzeum Gdańska.

Członkowie SGO „Pomorze” wzięli udział w dwóch sobotnich inscenizacjach.

Pierwsza z nich o godz. 12:00 przedstawiała główny atak niemiecki na wartownię nr 1. Gwałtowna nawała ogniowa z pancernika Schleswig Holstein zamieniła las nieopodal polskiej wartowni w morze ognia. Huk wybuchów zatykał uszy a fale gorącego powietrza niemal osmalały włosy na rękach zaciśniętych mocno na broni. Pierwszą ofiarą niemieckiego uderzenia padł polski kolejarz, którzy nieopatrznie wybiegł wprost na nacierających Niemców.

Zbliżający się do polskich pozycji niemiecki atak został ostrzelany przez ręczny karabin maszynowy kaprala Szamlewskiego a następnie przez całą linię obrońców. Po wycofaniu się zaskoczonych siłą obrony Niemców nastąpił nalot i bombardowanie pozycji obrońców. W trakcie nalotu ranny został por. Pająk. Pod naporem atakującej ponownie niemieckiej piechoty, polscy żołnierze wycofali się do Wartowni skąd prowadzili celny ogień do zbliżających się Niemców. Mimo strat polscy obrońcy utrzymali pozycje.

O godz. 16:00 odbyła się druga inscenizacja – walki w obronie placówki „Prom”. Nawała ogniowa z niemieckiego pancernika nie wyrządziła szkód w szeregach obrońców. Następujący po ostrzale niemiecki atak został skutecznie powstrzymany i ostatecznie odparty. Niemcy nie mogąc przełamać polskiej obrony próbowali miotaczami ognia a nawet cysterną z paliwem podpalić las. Cysterna została zniszczona celnym ogniem polskiego Boforsa a miotacze ognia nie wzbudziły pożaru.

Kolejne ostrzały z dział wielkiego kalibru i broni maszynowej, naloty i szturmy nie dały rezultatu – polscy obrońcy utrzymali pozycje.

Poza udziałem rekonstruktorów SGO „Pomorze” w inscenizacjach bitew, niezawodny Marek „Smok” zorganizował dioramę z użyciem swojego samochodu dodge. „Ludowy” Marek jak zwykle miał branie wśród turystów i turystek, zainteresowanych to samochodem, to Markiem i jego opowieściami na przemian.

Tuż po drugiej inscenizacji na Westerplatte biorący w niej udział rekonstruktorzy SGO udali się do Tczewa, gdzie już o 18:00 rozpoczęła się próba do niedzielnej inscenizacji – teatru historycznego opowiadającego o losach 2. Batalionu Strzelców z Tczewa i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego.

   

   

   

Organizator:

Muzeum Gdańska

Media:

Film przygotowany przez Muzeum Gdańska:

Krótka wersja: https://vimeo.com/376311264?ref=em-share

Długa wersja: https://vimeo.com/380183145  

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/festiwal-historyczny-na-westerplatte-sobota-i-niedziela-w-wojskowej-skladnicy-tranzytowej,a,153317

https://muzeumgdansk.pl/wydarzenia-i-wystawy/szczegoly/news/80-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej/

https://www.gdansk.pl/wydarzenia/spotkania-z-historia-na-westerplatte,w,24562

https://www.facebook.com/gdansk/videos/westerplatte-spotkania-z-histori%C4%85-3108-01092019/891131761270679/

https://dziennikbaltycki.pl/80-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-rekonstrukcja-historyczna-na-westerplatte-zdjecia/ar/c1-14389217

https://trojmiasto.tv/Spotkania-z-historia-2019-33653.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *