Wycieczka szlakiem walk na Kępie Oksywskiej we wrześniu 1939 r., 12 lutego 2022 r.

Ostatnia sobota, 12 lutego 2022 r., upłynęła nam na połączeniu przyjemnego z pożytecznym. Mieszkający w Dębogórzu członek Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” Sebastian Draga zorganizował dla nas wycieczkę szlakiem najcięższych walk na Kępie Oksywskiej, przede wszystkim z udziałem 1. Morskiego Pułku Strzelców. Przed wycieczką spotkaliśmy się na cmentarzu w Kosakowie. 12 lutego upłynęły bowiem dokładnie 2 lata od śmierci naszego Prezesa – „Majora” Krzysztofa Gajo. Wielu z nas wciąż nie może się z Jego odejściem pogodzić. I pewnie nieprędko się pogodzimy.

Z cmentarza przejechaliśmy do Dębogórza, gdzie rozpoczęła się wycieczka. Sebastian trochę nas (przynajmniej niektórych😊) przeczołgał. Zrobiliśmy w sumie 11 km. Piękne okoliczności przyrody, pogoda jak na zamówienia i ogromna wiedza historyczna naszego przewodnika zaowocowały świetnie spędzonym czasem. Będąc na miejscu w terenie, obserwując topografię łatwiej nam było zrozumieć, dlaczego decyzje niektórych dowódców budzą co najmniej wątpliwości. Poznaliśmy nie tylko bohaterskie momenty, ale i te mniej „reprezentacyjne”, dość często pomijane w oficjalnym dyskursie.   

Po wycieczce spotkaliśmy się w świetlicy w Dębogórzu. Bardzo dziękujemy Sołtysowi za umożliwienie nam tego spotkania. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc przy bigosie umówiliśmy się już na kolejną wycieczkę za 2 miesiące.

Dzięki Sebastian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *