Wycieczka w Babich Dołach, 11 czerwca 2022 r.

Ostatnia sobota 11 czerwca 2022 r. minęła nam pod znakiem kolejnej wycieczki. Tym razem Sebastian zabrał nas do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Czekał tam na nas przewodnik – Pan Dariusz Dębski, przewodniczący Oddziałowej Komisji Krajoznawczej PTTK Oddział Marynarki Wojennej oraz Pani Małgorzata Franek, dyrektorka biblioteki przy Klubie Garnizonowym.

Wycieczka i opowieść Pana Darka były fascynujące. Poznaliśmy historię i topografię miejsca, które pierwotnie było szpitalem zakaźnym, a następnie bazą lotnictwa morskiego. Dowiedzieliśmy się jakie doświadczenia, badania i inwestycje – najpierw niemieckie, a potem polskie – były w tym miejscu czynione. Przewodnik w bardzo plastyczny sposób opisywał zmiany, jakie się na przestrzeni lat dokonały. Dzięki uprzejmości naszych opiekunów mogliśmy zajrzeć do wnętrz schronów. Przedzierając się przez krzaczory docieraliśmy do zapomnianych perełek wojskowej infrastruktury. Mieliśmy również okazję poznać trochę lotniczych smaczków i zakulisowych ploteczek, ale tych nikomu nie powtórzymy😊Wzruszającym momentem była wizyta przy obelisku upamiętniającym pułkownika Stanisława Dąbka. Duże wrażenie wywarła na nas wszystkich wizyta w wieży kontroli lotów na lotnisku w Babich Dołach (a właściwie w Babim Dole – pamiętamy Panie Darku), z której rozciąga się niezapomniany widok. Zamknięciem wycieczki była wizyta na plaży, z której rozciąga się świetny widok na torpedownię zbudowaną przez Niemców na początku lat 40. XX w. Na zakończenie udaliśmy się – jak zwykle – do gościnnej świetlicy w Dębogórzu (tradycyjnie dziękujemy sołtysowi Dębogórza Panu Józefowi Melzerowi), w której spędziliśmy kilka miłych godzin.

Panie Darku – serdecznie dziękujemy. Jesteśmy pełni uznania dla Pana wiedzy i umiejętnego jej przekazywania. W zgodnej opinii wszystkich to była świetna wycieczka. Poprzeczka została zawieszona wysoko. Seba – jak Ty, biedaku, podołasz następnym razem?

Wbrew pozorom nie zmieniamy specjalizacji z rekonstrukcyjnej na turystyczną. Najbliższymi okazjami do spotkania z nami w naturalnym, rekonstrukcyjnym, „anturażau” będzie „Lotniczy Puck” (16-17 lipca 2022 r.) i inscenizacja związana z Powstaniem Warszawskim (Elbląg, 6 sierpnia 2022 r.). Już dziś zapraszamy.

P.S. Tradycyjnie i nieustająco od 24 lutego 2022 r. – Putin, idi na xuj.           

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *