Hubertus, Grubno koło Chełmna, 21 października 2017 r.

21 października 2017 r. na polach Grubna k/Chełmna Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” wzięła udział w imprezie plenerowej w ramach obchodów święta myśliwych, tzw. Hubertusa. Były oczywiście gonitwy za lisem, w których można było popisać się kunsztem jeździeckim, ognisko i poczęstunek pod namiotami. Na szczęście mimo wcześniejszych opadów, pogoda podczas samej imprezy okazała się łaskawa dla uczestników.

  

Głównym punktem programu Hubertusa w Chełmnie była inscenizacja historyczna, ukazująca losy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego HUBALA. W inscenizacji licznie uczestniczyła reprezentacja SGO „Pomorze” na czele ze skarbnikiem grupy – Gremolem, uwijającym się jak w ukropie, żeby zapiąć wszystko organizacyjnie na czas i oczywiście na odpowiednim poziomie. Obstawialiśmy głównie ciemną stronę mocy, czyli niemieckich najeźdźców i sowieckich oprawców. Wystawiliśmy silną grupę motocyklową. Licznie reprezentowani podczas inscenizacji byli również członkowie i sympatycy SGO „Pomorze”, działający w ramach sekcji cywilnej.

W inscenizacji udział wzięli również rekonstruktorzy z GRH Twierdza Chełmno, 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie oraz ze Szwadronu Kaszuby, wchodzącego w skład Stowarzyszenia im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim.

Scenariusz przygotowywał, prawie do rana, i nad reżyserią czuwał Jerzy Hanisz, tak więc łatwo i prosto nie było. Organizator zapewnił bardzo efektowną pirotechnikę i wsparcie lotnicze. W inscenizacji zaprezentowano losy mjr. Henryka Dobrzańskiego i jego żołnierzy, począwszy od rozwiązania 28 września 1939 r. 110 Rezerwowego Pułku Ułanów, poprzez utworzenie Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, do śmierci jego dowódcy w dniu 30 kwietnia 1940 r. koło wsi Anielin.

  

 

 

 

 

 

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rekonstruktorów, plastycznemu i dramatycznemu w swej treści scenariuszowi, świetnej reżyserii i doskonale zaprezentowanej w pięknym plenerze pirotechnice, powstało WIDOWISKO naprawdę warte obejrzenia. Pokazano w nim niemal cały szlak bojowy Hubalczyków. Były chwile triumfu, jak obrona wsi Cisownik czy bitwa pod Huciskiem ale również dramaty, jak pacyfikacja wiosek Gałki i Hucisko.

 Kulminacyjnym punktem inscenizacji było przypomnienie losów żołnierzy Września, którzy trafili do niewoli sowieckiej i byli masowo mordowani na wiosnę roku 1940, kiedy w Polsce wciąż jeszcze walczyli ich koledzy – żołnierze mjr. Hubala, nazywanego przez Niemców Szalonym Majorem.

Autor relacji: Czesiu

Organizator:

Firma Agro-Sieć Sp.z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *